מבזקים
דף הבית / חדשות / רופאים הצילו את חייו של בן שנתיים שבלע פקק של בושם

רופאים הצילו את חייו של בן שנתיים שבלע פקק של בושם

צוות המרכז הרפואי לגליל הציל את חייו של פעוט כבן שנתיים שבלע פקק של בושם.

פעוט כבן שנתיים, תושב הצפון, הובהל אמש למרכז הרפואי לגליל בנהריה, כשהוא סובל מקשיי נשימה קשים. עם הגיעו המתינו לו צוות חדר מיון ילדים, צוות של מחלקת ילדים, צוות טיפול נמרץ ילדים וצוות של מחלקת א.א.ג. וצוות יחידת ההרדמה במרכז הרפואי.

הפעוט היה באי שקט קיצוני, פלט דם רב מפיו וסבל מקושי ניכר בנשימה. בתחילה הוחל בטיפול ראשוני בניסיון לייצב את מצבו הנשימתי. לחדר ההלם נקראו ד"ר מעיין גרובר, מומחה א.א.ג. ילדים מרכז הרפואי, ד"ר נור איברהים, מתמחה במחלקת א.א.ג. וצוות מתוגבר של מחלקת ילדים בראשות פרופ' לאה אבן, מנהלת המחלקה.

ההורים שהיו עם הילד לאורך שעות אחר הצהריים, שללו באוזני הצוות את האפשרות שהילד הכניס משהו לפיו. בבדיקת פיו של הילד נצפה בתחילה רק דם ללא גוף זר כלשהוא. תוך כדי הטיפול הראשוני הילד איבד הכרה, איבד דופק והיה ללא מדידת ערכי חמצן בדמו כלל. הצוות המתוגבר החל בהחייאה שכללה עיסויי חזה והנשמה תוך כדי שאיבת הדם מפיו של הילד.

ד"ר מעיין גרובר: "תוך כדי ההחייאה, היה ברור שיש חסימה נשימתית מוחלטת מכיוון שהילד לא העביר אוויר כלל ולמרות שלא הועלה חשד להימצאות גוף זר על ידי ההורים, השתמשתי מיידית בלרינגוסקופ, מערכת ציוד ההחייאה, וזיהיתי גוף זר גדול מאוד שחוסם לחלוטין את נתיב האוויר של התינוק ויושב מעל מיתרי הקול. אותו חפץ גרם לפציעה של ריריות דרכי הנשימה ולדימום שתרם לחסימת דרכי האוויר. בעזרת מלקחיים ייעודיים החפץ הוצא במהירות והסתבר שהיה פקק גדול של בושם, שלאחר מכן האם זיהתה כשייך לה. דם רב נשאב מדרכי הנשימה העליונים מיד לאחר מכן והדימום פסק".

ההחייאה שכללה עיסויים והנשמות נמשכה כמספר דקות, שלאורכן התינוק היה ללא דופק ונשימה אבל מיד לאחר הוצאת החפץ, התינוק התעורר והחל לנשום ספונטנית ולאחר זמן קצר שב להכרה והחל לתקשר עם הוריו המבוהלים. התינוק הועבר במצב יציב כשהוא בהכרה למחלקת טיפול נמרץ ילדים, מלווה בד"ר מירב אורן. בטיפול נמרץ ילדים ממשיך מצבו להתייצב בהדרגה, הוא מראה המשך הליך התאוששות מלאה ממצבו המקדים וצפוי להישאר במחלקה גם במהלך היום.

הפקק שהוצא מפיו של הפעוט. צילום: המרכז הרפואי לגליל
הפקק שהוצא מפיו של הפעוט. צילום: המרכז הרפואי לגליל

בדוק גם

חילוץ

מתנדבים של ארגון ידידים חילץ הערב תינוק שננעל בשוגג בתוך רכב

חילוץ מרגש: תינוק שננעל בתוך רכב בשוגג לעיני הוריו, חולץ בידי מתנדבים של ארגון ידידים …