מבזקים
דף הבית / חדשות חוץ / מי עומד מאחורי הפיגוע בקאבול?

מי עומד מאחורי הפיגוע בקאבול?

עד כה אף ארגון טרור לא לקח אחריות על הפיגוע בקאבול בירת אפגניסטן. בפיגוע נהרגו 90 אנשים ונפצעו כ- 100 נוספים.

ההתקפה בקאבול חשפה את העובדה כי בירת אפגניסטן הפכה לאחד המקומות המסוכנים ביותר במדינה עבור אזרחים. הכעס הציבורי רק הולך וגובר עם הזמן, כאשר אף ארגון טרור לא לקח אחריות על הפיגוע.

סוכנות הידיעות הצרפתית פרסמה את החשודים הבולטים שיתכן ועומדים מאחורי הפיגוע.

הטליבאן
כחיש כי השתתף בפיגוע, אך אנליסטים טענו שלא צריך לקחת אותם ברצינות רבה. הארגון, שגיבש לעצמו מטרה לגרש את כל הכוחות הזרים מאפגניסטן והשלטון במדינה, על פי הפרשנות הנוקשה של האסלאם, הטאליבן מוליך את המרד מהגדולים והחזקים ביותר במדינה. הוא השיק את מה שכינה 'מתקפת האביב' בסוף אפריל האחרון.

צריך לזכור כי הטליבאן הודח מהשלטון באפגניסטן לאחר הפיגוע בחיילי ארה"ב בפלישה בשנת 2001. אבל התנועה התאוששה במהירות והתארגנה לאחר נסיגת כוחות נאט"ו מאפגניסטן בשנת 2014. הטאליבן החזירו לעצמם את השליטה בערים הגדולות ובשטחים נרחבים באזורים הכפריים.

במהלך השנים האחרונות, הטאליבן לא נטל אחריות לפיגועים נגד מטרות אזרחיות, ואנליסטים שניתחו את התופעה טוענים כי מדובר באחת הטקטיקות הידועות של הארגון.

ארגון המדינה האיסלאמית
לעומת זאת, ארגון המדינה האסלאמית דאע"ש, אינו מהסס להכריז אחריות על אירועי הדמים, כולל אלו המשפיעים במקומות ציבוריים ונגישים בקלות, כחלק מהמסע להרחיב את מדינת הח'ליפות מעבר למעוז שלהם במזרח התיכון.

הארגון ביצע מספר פיגועים בקאבול בחודש יולי האחרון ולקח אחריות על הפיגוע שבו נהרגו 80 בני אדם בעיר. תומכי ארגון המדינה האיסלאמית חגגו את המתקפה ביום רביעי באתרי רשתות חברתיות, למרות שהארגון עצמו לא נטל אחריות לפיגוע.

רשת חקאני
המודיעין האפגני האשים את רשת חקאני כמי שכרת ברית עם הטליבאן וכמי שעומד מאחורי הפיגוע. המודיעין האפגני מאמין כי לתנועת חקאני יש קשרים עם הצבא בפקיסטן השכנה.

בראש תנועת חקאני עומד סיראג חקאני, שהוא גם סגנו של מנהיג הטאליבן, התנועה אחראית על מספר התקפות בקאבול, כולל הפיגוע בשגרירות ההודית בשנת 2008, בפיגוע נהרגו קרוב ל- 60 אנשים.

פקיסטן ביצעה פעולה צבאית נגד חמושים בגבול אפגניסטן בשנת 2014, והצליחה להבריח את החמושים ואת תנועת חקאני אל מעבר לגבול. לוחמי חקאני נשארו ככוח קרקעי ומאז לא ביצעו פיגוע גדול.

אל-קאעידה ותנועות אחרות
בעיני רבים בוושינגטון, ארגון הטרור אל-קאעידה שהיה אחראי לפיגועי ה -11 בספטמבר ולאחר הריגת אוסאמה בן לאדן מנהיגם, סיים הארגון את תפקידו והתפורר.

בעדותו שנתן ביל רוג'יו בפני הקונגרס האמריקאי בחודש אפריל האחרון, טען כי זו טעות לחשוב שארגון אל-קאעידה התפורר וכי אנשיו התמזגו עם הטליבאן, על כן לאנשי אל-קאעידה יש את היכולת להתפשט יותר באזורים.

לדברי ביל רוג'יו, ארגון אל קאעידה באפגניסטן לא ביצע את הפיגוע הגדול בקאבול כשם שלא ביצע פיגועים במשך שנים רבות. פרשנים אנליסטים פסלו אם כך את האפשרות שאל קאעידה עומד מאחורי הפצצה ביום רביעי האחרן.

נשאלת השאלה, אז מי עומד מאחורי הפיגוע בקאבול? על כך רק ימים יגידו. אולי.

 

מאת: רות קרייתי

 

הפיגוע בקאבול בירת אפגניסטן
הפיגוע בקאבול בירת אפגניסטן

 

בדוק גם

חדר ניתוח לקצירת אברים בסין. צילום מסך

סין מבצעת קציר אברים של חפים מפשע בתעשיית ההשתלות

סין זה לא רק קורונה. בסין מתרחשים דברים רבים שאינם קורים במדינות אחרות בעולם במיוחד …