מבזקים
דף הבית / חדשות / שר התקשורת לשעבר, תא"ל במילואים מרדכי ציפורי, הלך לעולמו

שר התקשורת לשעבר, תא"ל במילואים מרדכי ציפורי, הלך לעולמו

תת-אלוף במילואים מרדכי ציפורי הלך לעולמו בגיל 92 בבית החולים תל השומר. ציפורי כיהן כסגן שר הביטחון וכשר התקשורת בממשלת בגין ומילא שורת תפקידים בכירים בחיל השיריון.

הלווייתו תתקיים מחר בחלקת לוחמי האצ"ל בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

ציפורי מילא שורת תפקידים בכירים בחיל השריון בעשורים הראשונים של המדינה. בשלהי שנות השמונים שימש כמנכ"ל הביטוח הלאומי.

בשנת 1939, בהיותו בן 15, הצטרף ציפורי לאצ"ל. הוא החל להשתתף בפעולות נגד הבריטים בגיל 20, ושנה לאחר מכן – ביוני 1945 – נתפס ונשלח לסודן. משם הוא הועבר לאריתריאה ולגילגיל שבקניה. שם היה החפר הראשי של מנהרות הבריחה ממחנות המעצר.

לרגל יום הולדתו ה-80 ארגן בנו, עו"ד שלומי ציפורי, מסע לאפריקה – ושם חיפש ציפורי האב את המנהרה שבה ברח אל החופש עם חבריו למחתרת, יותר מ-60 שנה לפני כן.  "שליש מהזמן שהייתי כאן‭,"‬ אמר ציפורי אז בראיון ל"ידיעות אחרונות", "ביליתי מתחת לאדמה‭."‬

בקיץ 1948 שב לישראל, התגייס לצה"ל והגיע לדרגת תת-אלוף כקצין שריון ראשי, מפקד המכללה לפיקוד ומטה ועוזר ראש אג"ם. הוא שימש שתי קדנציות כחבר כנסת מטעם הליכוד, בין 1977 ל‭1981-‬ כיהן כסגן שר הביטחון בממשלת הליכוד הראשונה ולאחר מכן כשר התקשורת בממשלת בגין השנייה.

בעת ששימש כסגן שר הביטחון כיהן ראש הממשלה בגין – חברו הטוב של ציפורי – גם כשר הביטחון, וצפורי נשא בניהול השוטף של מערכת הביטחון בישראל. בתקופת כהונתו יצא לפועל מבצע אופרה להשמדת הכור הגרעיני בעיראק.

ציפורי היה ידוע בעמדותיו העצמאיות ובאומץ להילחם על דעותיו. הוא היה מהבודדים שהעזו לבקר את שר הביטחון אריאל שרון על מבצע שלום הגליל. שלשום הוא אמר: "זה נחמד לזמר על 'שתי גדות לירדן‬', אבל צריך להכיר בסיטואציה הבינלאומית המשתנה. אפילו ז'בוטינסקי הסכים מטעמים פרקטיים לתוכנית החלוקה".

מרדכי ציפורי(צילום: דוד אלדן, לע"מ)
מרדכי ציפורי(צילום: דוד אלדן, לע"מ)
ציפורי לצד בגין, חברו הטוב(צילום: חנניה הרמן, לע"מ)
ציפורי לצד בגין, חברו הטוב(צילום: חנניה הרמן, לע"מ)
(באדיבות המשפחה)
(באדיבות המשפחה)
פרש מצה"ל בדרגת תת-אלוף(צילום: דוד רובינגר)
פרש מצה"ל בדרגת תת-אלוף(צילום: דוד רובינגר)

בדוק גם

נשיא המדינה ומלך הולנד. צילום | מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין: "זוהי התכנסות היסטורית עבור האנושות כולה"

בקבלת פנים וארוחת הערב היסטורית הגיעו הערב למעלה מ-40 מנהיגי העולם לבית נשיא המדינה, לכבוד …