מבזקים
דף הבית / תיירות ונופש / 50 שנה לשחרור רמת הגולן: טיול לבית הכנסת באום אל קנטיר

50 שנה לשחרור רמת הגולן: טיול לבית הכנסת באום אל קנטיר

בתאריך 9 ליוני 1967, לאחר התנגדות נמרצת התחרט משה דיין, שר הביטחון ואישר את כיבוש הגולן בלחץ ראשי יישובי העמק, שסבלו לאורך השנים ובמיוחד מתחילת המלחמה מהפגזות בלתי פוסקות.

בסוף היום של 10/6 הגולן היה בידנו ויומיים לאחר מכן בעזרת מסוקים של גולני כבשו את החרמון.

50 שנה עברו,מאז. הגולן התפתח לתפארת: ישובים, חקלאות, תיירות, ובעיקר נחשף והתגלה הקשר היהודי בגולן, בחפירות שחשפו בתי כנסת עתיקים, כתובות בעברית ועוד.

ברשותכם, בפן האישי, יש לי תחושה של החמצה: 50 שנה לשחרור ירושלים, 50 שנה לשחרור הגולן, בהחלט סיבה למסיבה ויש תחושה שלא נערכו אירועים ופעולות להדגשת הנושא. היה מעט לחם להמונים. אירוע על החומה בירושלים, לא סיורים מוגברים, ללא תוכן.

עושה רושם שאותו דבר קורה עם רמת הגולן. בחרתי לעלות את הגולן למודעות, למשוך עד כמה שניתן את עם ישראל להכיר פנינה זו את והחשיבות שלה לארץ ישראל ולעמק מתחתיה.

להכיר את הקשר שלנו לאזור בעזרת האתרים שמספרים את סיפורנו, את סיפור הגולן בעבר ובהווה. החל מכתבה זו ולמספר כתבות הבאות אנו נעלה למודעות את סיפור אתרי הגולן.

האתר הראשון ולא בכדי הוא בית הכנסת של אום אל קנטיר. בית הכנסת של אם הקשתות הוא בית כנסת עתיק שמשקף את היכולות הכלכליות של הקהילות  היהודיות באותה תקופה.

בית כנסת מפואר מאוד, עם פיתוחים וגילופים מדהימים, במה מפוארת, כנראה מתקופת המשנה והתלמוד. מתחת לבית הכנסת במפלס נמוך יותר המעיין והקשתות שנתנו למקום את השם (לקראת סיום תהליך שיפוץ של הקשתות ושל מרכז מבקרים במקום).

מה ניתן לראות שם?

בית כנסת עתיק ומפואר שמבטיח שתעצרו נשימה כשתראו אותו. הקשתות והמעיין 200 מ' מדרום לבית כנסת, כנראה מתקן חקלאי לעיבוד הפשתן.

האתר בבנייה מואצת של מרכז מבקרים ויצירת נגישות נוחה, ושחזור הקשתות הנוספות ממעבר לקשת הקיימת.

שם נוסף למקום: קשתות  רחבעם על שם חבר הכנסת ושר התיירות, רחבעם זאבי ז"ל.

כיצד מגיעים?

לבאים מדרום, מחמת גדר כביש 98 עולים לגולן במזלג לפני רמת מגשימים ממשיכים עם כביש 808 הכביש המערבי יותר, אחרי כשלושה וחצי ק"מ לערך פניה ממערבה בשילוט לישוב נטור אום אל -קנטיר נמצא כ -2 ק"מ מערבית למושב וכ -200 מטר לפני שער המושב פונים שמאלה. לאחר כ-300 מטר פונים ימינה לדרך סלולה המובילה למגרש חניה מסודר ממנו יורדים במדרגות בטון לאתר.

לבאים מצפון, מצומת דליות דרומה בכביש 808 כ- 3.5 ק"מ, פניה ממערבה בשילוט לישוב נטור אום אל -קנטיר נמצא כ -2 ק"מ מערבית למושב וכ -200 מטר לפני שער המושב פונים שמאלה. לאחר כ-300 מטר פונים ימינה לדרך סלולה המובילה למגרש חניה מסודר ממנו יורדים במדרגות בטון לאתר.

מוזמנים לבקר באתר ובכלל ברמת הגולן.

זכרו יש לנו ארץ נהדרת, נשאר לנו לטייל ולהכיר אותה.

מאת: ירון ניטקה נקש

 

בית הכנסת באום אל קנטיר
בית הכנסת באום אל קנטיר

בדוק גם

pucket

פוקט בתאילנד לשומרי מסורת – כל מה שצריך לדעת

האי פוקט הוא האי הגדול ביותר בתאילנד ונמצא בצד המזרחי של איי תאילנד. נחשב ליעד …