מבזקים
דף הבית / חדשות / דונלד טראמפ יפנה לבית הנבחרים כדי לנצח בבחירות

דונלד טראמפ יפנה לבית הנבחרים כדי לנצח בבחירות

הכרעת בית הנבחרים: זה קרה פעמיים בהיסטוריה האמריקאית, בשנת 1900 ובשנת 1924 ואיך כל זה מתקשר לבחירות 2020?

רות קרייתי | כ"ז בחשוון תשפ"א | מוצ"ש 14 בנובמבר 2020 | מערכת ישראל ניוז

חם בזירה האמריקאית: האם דונלד טראמפ יפסיד בבחירות? לא כל כך מהר. המירוץ לבחירות עדיין לא הסתיים למרות שהתקשורת הודיעה על נצחונו של ג'ו ביידן, נראה כי דונלד טראמפ טרם אמר את מילתו האחרונה. בנוסף, קחו בחשבון את דבריה של הילרי קלינטון שאמרה לביידן "אל תוותר", כלומר, אל תיכנע ואתם יודעים מדוע היא אמרה לו את זה? כי היא יודעת את החוק. אבל רוב האמריקאים אינם מכירים את החוק וכידוע, ידע הוא כוח. גם דונלד טראמפ יודע את זה וגם עורכי הדין שלו יודעים את מה שהולך לקרות הלאה.

והנה מה שקרה וזה פשוט מאוד: כל מערכת הבחירות מקבלת גושפנקא על ידי נאום ניצחון, וזה מה ביידן שעשה, הוא מיהר להודיע על ניצחונו בבחירות. טראמפ נלחם נגד ההחלטה כמו מלך על כתרו ויש לו תומכים שמוכנים להילחם איתו עד הסוף. ככה זה עובד עוד מימי דנן כי ברגע שאין נאום ניצחון, התומכים נכנעים. מדובר בדבר שאינו מעוגן בחוקה האמריקאית, אך זאת פשוט המסורת. ברגע שהנשיא מכריז שהקרב נגמר, אין יותר לחימה לגיטימית וכל דבר שקורה אחר כך משול לחותמת גומי. נאום הניצחן נותן את הלגיטימציה ללא דרמה אך במשך פעמיים בהיסטוריה האמריקאית, לא הסכימו עם תוצאות הבחירות. מדוע?

מסתבר שבאמריקה כמו באמריקה וגם נאום ניצחון אינו סוף פסוק כי אחרי ספירת הקולות יש אפשרות לגשת לבית משפט, בבקשה לספירה חוזרת. ובואו נאמר ששום דבר מכל זה אינו פועל, ובית המשפט מכריע לרעת טראנפ, כאן נכנסת החוקה האמריקאית, סעיף 12 ונותנת את התשובה.

אז מה יקרה עכשיו? אם אי אפשר לחוקק את זה בבית משפט וטראמפ לא נכנע, או במקרים שאין הכרעה של הרוב, הולכים להכרעה של 475 הנציגים בבית הנבחרים. בזמן זה תוצאות הבחירות אינן נלקחים בחשבון. בית הנבחרים פועל כמו לוח חלק ולא לוקח בחשבון מה היו התוצאות הקודמות. התוצאה אילו לא קיימת יותר, כאמור ממש כפי שקרה פעמיים בהיסטוריה האמריקאית.

כעת הנשיא יבחר על ידי הקונגרס בבית הנבחרים. ברגע זה העובדה  מפחידה את השמרנים, מדוע?

תנחשו מי שולט בבית הנבחרים? הדמוקרטים, אך לא כל כך מהר.

במצב זה החוקה ממשיכה לומר כך: לכל ציר בקונגרס יש נציג אחד, ולא סופרים הצבעות של כל חברי הקונגרס. ובכן, ישנם 50 מדינות ומתוך כל ה- 50, ישנם 37 שהם רפובליקנים.

באותו רגע שהמצביעים הרפובליקנים יצביעו לטובת טראמפ הרפובליקני הוא ימשיך לכהן כנשיא ארה"ב.

דונלד טראמפ לא נכנע כי לדעתו היתה הצבעה לא לגיטימית. טראמפ מכיר את החוקים וגם עורכי הדין שלו מכירים. יתכן שהוא יכול להתעייף מהלחימה, אבל יש לו תרופה חוקתית לדילמה שלו.

עכשיו אתם מבינים מדוע הפנתר מחכה לשעת כושר מאחור. חכו למתקפה שלו.

צפו בסרטון

בדוק גם

רן פהאל בורנשטיין

רן פהאל בורנשטיין: למה זה קורה לנו?

אם המצב הפוליטי בארץ ובארה"ב מדאיג גם אתכם. אם אתם מרגישים כאילו האנושות על סף …