מבזקים
דף הבית / חדשות / הרשות הפלסטינית הורסת את המבצר החשמונאי בשומרון

הרשות הפלסטינית הורסת את המבצר החשמונאי בשומרון

ההרס ממשיך והפעם בחסות משבר הקורונה: הרשות הפלסטינית העלתה כלים כבדים על שרידי המבצר החשמונאי וסללה כביש לאתר, תוך פגיעה בשרידי החומה ובמאגרי המים

אהרון קלפה | י"ז באייר תש"פ | יום שני 11 במאי 2020 | מערכת ישראל ניוז

הרשות הפלסטינית מעמיקה את ההשתלטות שלה על "תל ארומה", המבצר החשמונאי בשומרון – תוך פגיעה בעתיקות. אתמול (ראשון) הגיע צי של כלים הנדסיים כבדים מטעם הרשות הפלסטינית ומועצת הכפר ביתא, וסללו כביש לעבר שרידי המבצר.

כזכור, לפני כשלושה חודשים נפרץ ציר ראשוני למקום, ולאחר מכן הניפה הרשות הפלסטינית דגל עצום הנראה למרחק של קילומטרים רבים. המבצר בתל ארומה, הוא המבצר הצפוני ביותר משמונה מבצרים שהקימה הממלכה החשמונאית כדי להגן על גבולה המזרחי, ומיקומו שולט על המעבר בין בקעת הירדן למרכז השומרון.

בחודשים האחרונים, הרשות הפלסטנית מרכזת מאמץ משמעותי ומשקיעה משאבים רבים בתפיסת המקום. במקום הוצבו גנרטורים ותאורה היקפית, ולצד הדגל העצום הוקמו אוהלים המאוישים בקביעות. בכירי הרשות אף קיימו טקס במקום בו הוכרז המבצר החשמונאי כ"אתר מורשת פלסטיני". בתואנה הזו גרמו העבודות במקום להרס חומת המבצר ומאגורות המים.

זהו שיאו של תהליך של שנה, בו מבוצע הרס מתמשך, כך על פי חברי "שומרים על הנצח" ארגון הפועל לשימור האתרים ההיסטוריים והארכיאולוגיים ביהודה ושומרון יחד עם מחלקת התשתיות במועצה האזורית שומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן אומר בעקבות ההרס "על רשויות האכיפה להדרש לנושא ולעשות את תפקידם. הרס שיטתי של אתרי מורשת היסטורים של העם היהודי בכל רחבי יו"ש לא יכול להמשך. אנחנו דורשים שייעצר ההרס של תל ארומה ואת התערבות הגורמים הרלוונטיים".

איתן מלט, רכז הפעילות של ארגון "שומרים על הנצח" הפועל להגנה על עתיקות ביהודה ושומרון, שתיעד את העבודות קרא לשר הביטחון נפתלי בנט להתערב מיידית במצב. "אדוני שר הביטחון, הטבעת חותם משמעותי במשרד הביטחון תוך תקופה קצרה. זה הזמן לקבוע את המורשת שתוכיח שמדינת ישראל שומרת על הנצח".

בארגון שבים וקוראים לראש הממשלה לאמץ את תכנית החירום הלאומית להגנה על אתרי מורשת, שהוצגה לשרי הממשלה. "לא מתקבל על הדעת שמדינת ישראל, החתומה על אמנות בינלאומיות לשמירת אתרי עתיקות, מאפשרת את הרס האתר".

צילום | שומרים על הנצח
צילום | שומרים על הנצח

בדוק גם

הרב דניאל עשור

קורונה, משיח, גאולה: סדר עולמי חדש?

הרב דניאל עשור בדרשותיו על הסדר העולמי החדש', הבונים החופשיים, האילומינטי ומסדר הישועים בוותיקן. מהם …