מבזקים
דף הבית / חדשות / סקירה מהעבר: מה קדם להכרזה על עצמאות ישראל בשנת 1948

סקירה מהעבר: מה קדם להכרזה על עצמאות ישראל בשנת 1948

שנת עצמאותה של מדינת ישראל מאופיינת בניסיונות לייצב את המערכת הפוליטית והצבאית. ביטול המחתרות והקמת צבא הגנה לישראל והתמודדות עם גל עלייה משמעותי

אלי ששון | ד' באייר תש"פ | יום שלישי 28 באפריל 2020 | מערכת ישראל ניוז

סקירת אירועי שנת 1948: בתאריך ה' באייר תש"ח, 14 במאי הוכרז על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. ליום זה קדמו אירועים היסטוריים כגון אלו: בשנת 1947 התאריך י"ב בתשרי, ממשלת בריטניה הודיעה לאו"ם כי היא מוכנה לפנות את ארץ ישראל. אך מה היו האירועים שקדמו להחלטה זו? בפרק הבא שלפניכם

חודשים ינואר – מרץ: אנשי כנופיית קאוקג'י תוקפים את כפר סולד ונהדפים. מכונית תופת מתפוצצת ליד מערכת עיתון פ. פוסט. 9הרוגים. הלח"י מפוצץ את בניין משטרת יפו. 35 לוחמים (הל"ה) שהיו בדרכם מירושלים לגוש עציון נופלים בקרב. 3 מכוניות תופת שהוחדרו על ידי הבריטים לרחוב בן יהודה בבירה, גורמות ל-53 הרוגים. העיתון מעריב יצא לאור בפעם הראשונה. תקיפה ערבית על גוש עציון נהדפת עם אבידות לשני הצדדים. 15אלף מעפילים שהגיעו לישראל בשתי ספינות, נתפסים ומגורשים לקפריסין. מכונית תופת בירושלים 11 הרוגים יהודים.

שיירת נבי דניאל: שיירה שהייתה בדרכה מגוש עציון לבית לחם הותקפה על ידי הערבים. ישנם נפגעים רבים בקרב היהודים, נשק רב נשאר מאחור ונתפס כשלל בידי הערבים.

שיירת יחיעם: שיירה יהודית שהייתה בדרכה לקיבוץ יחיעם נתקלת בכח ערבי, 47 יהודים מהשיירה נהרגים. שיירה של נשק שהגיעה מלבנון לעזרת הערבים מושמדת בקריות. ירושלים נותקה מהשפלה.

חודשים אפריל – מאי: האצ"ל והלח"י תוקפים את הכפר דיר יאסין, גבעת שאול בירושלים של היום והורגים כ- 140 ערבים. קרב קשה בקסטל, שבמהלכו נהרג עאבד אל קאדר חוסייני, המפקד הערבי של מחוז ירושלים.

קרבות רמת יוחנן: צבא ההצלה של קאוקג'י, היה מפקד כנופיות ערבים שהציקו ליישובי הצפון, תקף באמצעות שתי פלוגות דרוזיות את רמת יוחנן. התוקפים הוכו ונסוגו ומיד לאחר מכן נחתם הסכם אי התקפה בין הדרוזים להגנה. מה שיהפוך בהמשך לשיתוף פעולה דרוזי-יהודי ומאוחר יותר לברית דמים. החל מבצע נחשון. טבריה נכבשת מידי הערבים. החל מבצע הראל לפריצת הדרך לירושלים. ההגנה כובשת את חיפה. ההגנה משחררים את שכונת קטמון. האצ"ל כובש את יפו ובהמשך גם את שכונת מנשיה. הבריטים עוצרים את המתקפה של האצ"ל.  ההגנה נכשלים בפריצת הדרך לירושלים. צפת ובית שאן נכבשות מהערבים. החל מבצע ייפתח לשחרור הגליל.

יפו נכנעת ליהודים. הערבים תוקפים את גוש עציון. שלושת הישובים האחרונים נכנעים לערבים. הבריטים מסיגים את כוחותיהם מירושלים, והיהודים משתלטים על האזורים שהתפנו. הכרזה על הקמת מדינת ישראל.

חודשים מאי – דצמבר: ירדן, סוריה, מצרים, עירק ולבנון פולשות לישראל מספר שעות לאחר ההכרזה על הקמת המדינה. ברית המועצות היא המדינה הראשונה שמכירה בישראל. ניסיון השתלטות ישראלי על לטרון נכשל. המצרים כובשים את קיבוץ רמת רחל סמוך לירושלים, נהדפים ושוב כובשים. הסורים מסתערים על דגניה ונהדפים תוך אבידות קשות. עכו נכבשת על ידי ההגנה. ניסיון כיבוש נוסף של לטרון נכשל, אבידות לישראלים.  הלח"י והאצ"ל בחלקו, מצטרפים לצה"ל. החלה הכשרת דרך בורמה כדי להעביר אספקה לירושלים הנצורה.

פרשת האלטלנה: אניית נשק שהביא האצ"ל לכוחותיו בירושלים, מותקפת על ידי צה"ל לאחר שדרש שהנשק יימסר לצה"ל. האוניה מוטבעת באש תותחים בחוף תל אביב. מספר הרוגים לאצ"ל וכל הנשק הלך לאיבוד.

האו"ם מכריז על הפוגה בת חודש בקרבות בארץ. ההפוגה בת חודש מסתיימת וצה"ל מנצל זאת לכיבוש לוד, רמלה ועיירות רבות בצפון. מיד לאחר הקרבות שנמשכו עשרה ימים, מוכרזת שוב הפוגה.

נציגים דיפלומטים ראשונים מגיעים מרוסיה וארה"ב. שער המטבע הישראלי הוצמד ללירה הבריטית והוא שווה ערך ל- 4 דולרים אמריקאים, ללירה אחת. מתווך שנשלח מטעם האו"ם, הרוזן ברנדוט נרצח על ידי אנשי הלח"י.

החל מבצע יואב לשחרור הנגב. באר שבע נכבשת, כמו גם חלק ממזרח אשקלון, ניצנים ועד הלום סמוך לאשדוד. בכיס פלוג'ה מכותרת יחידה מצרית גדולה.

החל מבצע חירם לכיבוש הגליל, שאכן נכבש בנוסך לחלק קטן מלבנון.

לאחר 8 ניסיונות כושלים, נכבשת משטרת עיראק סווידאן על ידי צה"ל, מחנה פלוגות של היום. מבצע לוט החל ובמסגרתו נכבש הנגב המזרחי באיזור סדום וים המלח.

החל מבצע חורב ובמסגרתו שוחרר כל הנגב ונכבש חלק מצפון סיני. עזה לא נכבשה. בחצי השנה האחרונה של 1948 עלו לישראל 99 אלף עולים.

נחתם הסכם הפסקת אש בין צה"ל ללגיון הירדני.

אלטלנה. צילום ארכיון צה"ל
אלטלנה. צילום ארכיון צה"ל
מבצע יואב
מבצע יואב
מלחמת העצמאות: שיירה לירושלים
מלחמת העצמאות: שיירה לירושלים
תשואות וחגיגות בסיום הכרזת העצמאות
תשואות וחגיגות בסיום הכרזת העצמאות

בדוק גם

צילום | מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה וקרן רמון בהכרזה חגיגית: "הישראלי השני בדרך לחלל"

איתן סטיבה טייס קרב בעברו צפוי להמריא בסוף שנת 2021 למשימה מדעית היסטורית בתחנת החלל …