מבזקים
דף הבית / חדשות חוץ / האם וירוס קורונה יכול לתקוף את המוח? יתכן שכן 

האם וירוס קורונה יכול לתקוף את המוח? יתכן שכן 

חוקרים מצאו כי כנראה שוירוס – Covid-19 פולש יותר לשאר מערכות הנשימה, העיכול והמוח. בחודש ינואר סיפרו חולים על תסמינים שכיחים ביותר: חום, שיעול וקשיי נשימה. מקרים נוספים ומחקר בנושא חשפו תסמינים פחות שכיחים כמו הקאות ושלשולים. מה שמצביע על כך שישנם אנשים שנגיף הקורונה שיבש את מערכת העיכול ולא רק את דרכי הנשימה

גבריאל ודררו | י"ט בניסן תש"פ | יום שני 13 באפריל 2020 | מערכת ישראל ניוז

בסוף פברואר נודע על מקרים מסתוריים שלא היו בהם תסמינים מוקדמים של המחלה הקטלנית. אנשים אלו שאפילו לא ידעו שיש להם את זה כי לא הרגישו כלום. ואז, בחודש מרץ החלו העניינים להתבהר, כאשר עלו דיווחים על מקרים שאובחנו ב- Covid-19 בקרב אנשים שאיבדו את חוש הריח שלהם, ובכל זאת הראו מעט, או לא סימפטומים אחרים. עדיין לא ברור כיצד SARS-CoV-2 עשוי להשפיע על המוח, אך הניסיון עם נגיפים אחרים, כולל שפעת, מצביע על כך שהוא בהחלט יכול לפלס את דרכו לשם.

רוברט רוי בריט דיווח באתר אלמנטל כי ישנם עדויות מעורבות של רופאים המספרים על חולי Covid-19 שחוו בתחילה בלבול, כאבי ראש ותסמינים אחרים שעלולים להיגרם גם כתוצאה מדלקת במוח, יחד עם מחקרים מוקדמים שכללו מספר קטן של חולים – לפעמים רק אחד. בינתיים, לא ברור אם, או באיזו מידה נגיף הקורונה תוקף את המוח ישירות, לעומת השפעות הנשימה של Covid-19 ששודד את החמצן במוח.

"קשה מאוד להפריד בין השניים," אמר צ'תן ראו, רופא מתרגל ופרופ' לנוירולוגיה ונוירוכירורגיה במרכז הרפואי ביילור לרפואה. ד"ר ראו חושד שיש שני גורמים שיכולים להתדרדר במהירות. הוא ראה שיש חולי Covid-19 בריאים, שעוברים ומדברים כרגיל, תוך שהם מקבלים כמות קטנה של חמצן שהונח ליד מאוורר ומחזק את המערכת החיסונית שלהם, מערכת לב-ריאה, והכל קרה בתוך ארבע שעות.

דווח על מספר מקרים: האפשרות שCovid-19 פולש גם למוח, עלתה ישירות בחודש פברואר במחקר שנערך בעיר ווהאן, סין, מוקד ההתפרצות הראשוני. ואז, בחודש מרץ, החוקרים העלו את האפשרות בכתב העת Journal of Medical Virology, וקבעו כי וירוס קורונה זה, SARS ‐ CoV – 2, דומה לאחרים ש"לא תמיד מוגבלים לדרכי הנשימה אך עשויים לפלוש גם למערכת העצבים המרכזית. כל זה גורם למחלות נוירולוגיות".

לאחרונה, אישה בשלהי שנות החמישים לחייה שחוותה שלושה ימי שיעול, חום ו"מצב נפשי משתנה", נבדקה בשפעת, שלא היו לה. מתברר שהיה להCovid-19. סריקות מוח הראו אצלה נפיחות יוצאת דופן שרופאים אבחנו את זה כמי שסובלים מאנקפלופתיה hemorrhagic נמרית, שהיא "סיבוך נדיר של מערכת העצבים המרכזית המשני לשפעת, או זיהומים נגיפיים אחרים, המאופיין במצב נפשי והתקפים משתנים, ולעיתים קרובות זה מוביל עוד יותר לנכות עמוקה, או למוות".

בדיקות אחרות שנערכו על אותה האישה, במטרה לחסל נגיפים אחרים שעלולים לגרום להרעת מצבה (ידוע כי שפעת גורמת במקרים מסוימים, לדלקת קרום המוח ולהשלכות נוירולוגיות כגון שבץ והתקפים, טוען ראו) הרופאים ממערכת הבריאות הנרי פורד בדטרויט סיכמו ב- 31 במרץ בכתב העת Radiology את הדבר הבא: "זה המקרה הראשון המדווח של Covid-19 הקשור לאנספלופתיה מוחית המוחית. ככל שמספר החולים עם Covid-19 גדל ברחבי העולם, על קלינאים ורדיולוגים להשגיח על מצגת זו בקרב חולים שהופיעו ב- Covid-19 ושינו את המצב הנפשי".

במקרה אחר, אדם בן 74 שסבל ממצבים נוירולוגים קיימים, איבד לפתע את יכולתו לדבר. בסופו של דבר הוא אובחן כחולה קוביד -19. "מכיוון ש- Covid-19 פוגע יותר בקשישים ובאנשים שסובלים ממצבים קיימים לפני כן, חולים עם מצבים נוירולוגיים קודמים ותסמיני נשימה חריפים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לאנספלופתיה במצגת הראשונית", כתבו רופאיו.

נכנס למוח: עדיין לא ברור כיצד SARS-CoV-2 עשוי להשפיע על המוח, אך הניסיון עם נגיפים אחרים, כולל שפעת, טוענים שהוא בהחלט יכול לפלס את דרכו לשם. כך עולה ממחקר חדש SARS-CoV-2 בכתב העת Nature. הנגיף נכנס לתאים אנושיים דרך סוג מסוים של קולטן תאים. לרוב הנגיף נכנס בתחילה למערכת הנשימה העליונה, בעיקר בגרון, מבלי שיגרום שם בדרך כלל תסמינים רבים. ואז, במקרים המיועדים להחמיר, הנגיף נודד לריאות ו/או לקיבה.

"התאים עם הקולטנים הנכונים ל- SARS-CoV-2 נמצאים בהרחבה בריאות" אמר ד"ר ראו ל- Elemental, והסביר מדוע בעיות נשימה נפוצות במקרים חמורים של Covid-19. אך קולטנים אלו נמצאים גם בכלי דם, במכשול הדם-מוח ובקצות העצבים, הוא מסביר: "בהחלט יתכן שפלשת מערכת העצבים באמצעים אלה".

"עד שניתן יהיה לבצע מחקר מוחלט יותר, הדרכים המסתוריות של Covid-19 הן יעד מתמיד", אמר ד"ר פיטר גוליק, רופא אונקולוג ומומחה למחלות זיהומיות במכללה לרפואה אוסטאופתית באוניברסיטת מישיגן. והוא לא מוכן לקבל את מחקרי המקרה כהוכחה למה שקורה. "דלקת המוח החריפה אינה מצגת ידועה של Covid-19, למרות שהיא הוצגה בפני וירוסים אחרים של נגיף הקורונה", כתב גוליק במייל. "אבל עלינו להמשיך לעקוב אחר המקרים כדי לבדוק אם מצבים נוירולוגיים כלשהם המתרחשים כתוצאה מ- Covid-19".

לאורך כל הדרך דיווחו רופאים על אנשים הסובלים מ- Covid-19 שהם סובלים מתסמינים קלים של התקררות, או שפעת ועד עייפות. ובכל זאת זה עדיין נראה מוזר. נראה כי SARS ‐ CoV – 2, נגיף הקורונה הגורם ל- Covid-19, תוקף את מוחם של אנשים.

 

קורונה

בדוק גם

צילום | איחוד הצלה טבריה, סובב כנרת

צפו: רגע לפני טביעה ניצל על ידי האמבולנס הימי של איחוד הצלה

האמבולנס הימי של איחוד הצלה טבריה, סובב כינרת הציל היום אדם בדקה ה- 90 אשר …