מבזקים
דף הבית / חדשות / פרויקט אר"ן: "מוכרים את הגולן לטייקונים"

פרויקט אר"ן: "מוכרים את הגולן לטייקונים"

מחנה השמדה וטרנספר לאוכלוסייה שנמצאת בגולן: 200 טורבינות רוח מתוכננות לקום בגולן בחסות המדינה שאישרה את התוכניות. מדובר בטורבינות שגובהם נע בין 150 ל- 200 מטר, שהן בפועל גבוהים יותר ממגדלי עזריאלי

סמיר חלבי | כ"ו בטבת תש"פ | יום חמישי 23 בינואר 2020 | מערכת ישראל ניוז

חברת אנרג'יקס שקיבלה את האישורים ממשרדי ממשלת ישראל לייצר מהפרוייקט החלומי שלה והחזון של מנכ"ל אנרג'יקס אסא (אסי) וילנגר, שיהפוך בעתיד לחברת חשמל. חוות הרוח הזאת היא הכי גדולה בארץ כאשר ולינגר אמר כי מדובר בפרויקט בסדר גודל בינלאומי לייצור חשמל ירוק מאנרגיית הרוח באזור, עם תנאי הרוח האופטימאלים בישראל, שעתיד לספק את מירב בקושי החשמל באזור הצפון.

התוכנית מחולקת ל- 5 אזורים

1 תת"ל 47 מיקום: רכס סחיתא מצפון מזרח לכפרים הדרוזים. מס' טורבינות 31 גובה 200 מטר.

2 עמק הבכא, סביב תל בראון, מורדות הבוסטר ומורדות החרמונית. מס' טורבינות 31 וגובה 136 מטר.

3 תת"ל 77 בקעת קוניטרה ומורדותיו המערביים של תל אביטל. מס' טורבינות 30 וגובה 150-200 מטר.

4 תת"ל 78 רוח בראשית, המישורים המשתרעים סביב תל פארס. מס' טורבינות 42. גובה 150 מטר.

5 תל עסניה, שדרוג החווה הקיימת על תל עסנייה. מס' טורבינות 7. גובה 150 מטר.

האזור הבעייתי ביותר הוא תת"ל 47 שנמצא סמוך לשני הכפרים הדרוזים מסעדה ומג'דל שאמס. בפועל אנחנו רואים בטבלה, שגובה הטורבינות יהיה 200 מטר והזרועות יהיו גם כפול. בצד שני ישנה אוכלוסייה שמתגוררת סמוך לחווה אר"ן שבפועל על פי כל המחקרים הבינלאומיים מתייחסים לטורבינות הרוח כנזק בלתי הפיך על בריאות בני האדם. הטורבינות רוח מייצרות רעש, תת מינוס רעש, ויברציות וריצוד. מידת השפעתם היא עדיין נחקרת בזמן שבכל העולם מדווחים על אותם תסמינים: בחילות, כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות שינה, עצבנות, קשיי ריכוז ואפילפסיה.

בפועל ישנם הרבה סיבות לפגיעה בבריאות בני האדם לכן האוכלוסייה מתנגדת בחריפות להקמת הטורבינות באזורים המיושבים שלהם, אך בגלל שהם ממוצא סורי, הם התחילו להרגיש שעושים להם טרנספר מהאזור, או מהחיים.

רוב האוכלוסייה שעוסקת בחקלאות תיפגע באופן ישיר בעקבות הקמת הטורבינות. ברעש הבלתי נסבל באזור יפגע בבעלי כנף שעפים לפי תנודות גלי הרעש. בן השאר יפגעו גם עופות דורסים ועטלפים שחלקם מוגדרים כערך טבע מוגן ועלולים להיכחד ולכולם תפקיד חשוב באקוסיסטמה הטבעית של הגולן. כמו כן יפגעו גם בעלי הכנף הנודדים שמגיעים מארצות אירופה לקנן ברמת הגולן. גם הדבורים ובתפקידם החשוב בהפריית הצמחייה באזור. כך יוצא שכל מטעי עצי הדובדבן והתפוח שזו פרנסתם העיקרית של יושבי המקום, וכל הענף החקלאי באזור יפגע בנזק בלתי הפיך, בנוסף גם לפגיעה בריאותית וחקלאית, תהיה גם ירידת ערך הנדל"ן ופגיעה בצמיחה הדמוגרפית בתוך ובין יישובים. שינוי פני הגולן הירוק לתעשיית חוות החשמל שברשות הטייקונים במדינת ישראל, היא מכירת רמת הגולן בהשקעה של כמיליארד שקל.

חברת אנרג'יקס משקיעה בפרויקט אר"ן בין 550 עד 600 מיליון דולר, כשהם מצפים לרווח שנתי של 100 מיליון שקל, אחרי ייצור של 110 מגה וואט של חשמל נקי. בפועל חברת אנרג'יקס קנתה את הגולן ואפשר להגיד שהגולן נמכר לטובת חברת אנרג'יקס.  כל זאת בחסות משרדי הממשלה שנתנו אישור לפרוייקט הזה והתעלמו מסכנת חיים של בני האדם המתגוררים במקום. ישראל מוגדרת בינלאומי שיש לה ערך לבני האדם, אך הדרוזים בגולן היא לא נתנה שום יחס, אפילו שהם סורים.

הדרוזים עדיין זוכרים את המורדים מסוריה שהגיעו לגבול וקיבלו סיוע הומניטארי ממדינת ישראל. הדרוזים עדיין עושים השוואה בין מקרים אלו, לבין הקמת חוות הטורבינות שלטענתם, תפגע בהם. בה בשעה שאוכלוסיית הדרוזים ברמת הגולן התמזגה בחברה הישראלית ומעל 360 רופאים דרוזים מצילי חיים, עובדים בבתי החולים של מדינת ישראל. הטורבינות בפועל מביאות לדרוזים את מטחנת המוות לביתם. מדענים, מהנדסים ועורכי דין, כולם עובדים ותורמים במוסדות של ישראל. הרחוב בישובי הדרוזים תוסס. הם מגדירים את הפרוייקט הזה כמחנה השמדה ורבים מהם שואלים "איך אפשר לשים אותנו במצור כזה, רק בגלל שאנחנו מגזע סורי?. פרויקט אר"ן הוא מחנה השמדה".

ד"ר זהוה נידאל וטרינר המתגורר בגולן, אומר: "אנחנו נלחם בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לעצור את הקמת הפרוייקט שיפגע באוכלוסייה, באדמותינו ובביתנו. אם יקום הפרויקט לא יהיו סימני חיים של בעלי כנף ובעלי חיים ברמת הגולן".

מחנה המאבק של הדרוזים הוציא הודעה: מחאה על פרויקט אר"ן יתחיל מחר, יום ו' בכינוס ועצרת במג'דל שאמס בשעה 14:00

לאור המצב הקיים והמתח, פנינו לדוברת משרד האנרגיה מאיה שטיינץ שמסרה לנו בתגובה: "אזור רמת הגולן הינו אחד מאזורי הרוח המשמעותיים בארץ, בהם ייצור החשמל באמצעות אנרגיית רוח הינו כדאי. ייצור חשמל מאנרגיית רוח מהווה אנרגיה נקייה, שאינה מזהמת, אינה מתכלה, תורמת לגיוון תמהיל הדלקים, מקטינה את פליטת הפחמן הדו-חמצני, תורמת משמעותית לשיפור איכות האוויר בארץ ומחזקת את הביטחון האנרגטי של ישראל. התוכנית תתרום למשק האנרגיה כ-110 מגה וואט ייצור של חשמל נקי. תת"ל 47 – התוכנית לייצור חשמל ורוח צפון הגולן – נבדקה ואושרה על ידי מוסד התכנון. במסגרת זאת, התוכנית עומדת בתקנים הנדרשים, לרבות תקן הקשור ברעש, נושאים הקשורים בבעלי כנף ושימושים חקלאיים".

מהוועדה לתשתיות לאומיות נמסר: "השיקול הבריאותי הינו שיקול חשוב ביותר שנבחן בהליך התכנון וגם בתכנית זו. טענות בנושאים  הסביבתיים הבריאותיים נשמעו ע"י חוקר ונדחו".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "התכנית היא בהתאם להחלטת ממשלה לקידום פיתוח האנרגיה הירוקה בישראל, הנמצאת בהובלת משרד האנרגיה. מדובר בתכנית אחת המהווה חלק משמעותי בפיתוחה של מדינת ישראל. על כן, עוד במסגרת שלב התכנון והבנייה המשרד הביע את תמיכתו, אך סייג זאת ופעל לאיזון בין הרצון לשמירה על השטחים החקלאיים לבין הרצון לפיתוח האנרגיה הירוקה בישראל, כדי שהפגיעה בשטח החקלאים תהיה מזערית ככל האפשר, ובהתאמה התכנית העדכנית מהווה מינימום פגיעה בחקלאות".

עיתון ישראל ניוז ביקש את תגובת המשרד לאיכות הסביבה ומשרד הבריאות וטרם התקבלה תגובתם במערכת. כשיגיעו התגובות נפרסם אותם, לידיעתכם.

סמיר חלבי
סמיר חלבי

 

 

 

 

סמל המאבק
סמל המאבק: "כדי שלא יתחשבנו איתנו הדורות הבאים"

מפה 3 מפה 1 מפה 4 מפה 2

בדוק גם

צילום באדיבות עטרת אבות

"בזכותם אנחנו כאן ואנחנו כאן בשבילם"

כשמדובר בקשיש דתי או חרדי, שמירה על אורח החיים הדתי הוא פרט חשוב ביותר לדייר …