מבזקים
דף הבית / חדשות / המיזם החדשני ללימוד הדף היומי של הש"ס

המיזם החדשני ללימוד הדף היומי של הש"ס

בשבועות האחרונים נערכים בארץ ובעולם בהפקות מושקעות ברוב פאר והדר למחזור ה- 13 של סיום לימוד הדף היומי של הש"ס.

יוסף בלו | ח' בטבת תש"פ | יום ראשון 5 בינואר 2020 | מערכת ישראל ניוז

מה זה ש"ס? המילה ש"ס היא ראשי תיבות ש'ישה ס'דרי משנה שכתב אותם רבי יהודה הנשיא. עד ימיו, התורה שבעל פה שהן ראשית להלכות של העם היהודי, נמסרו מפה לפה, דור אחר דור, מאז מעמד הר סיני. אך מהפחד שהתורה שבעל פה תשכח מישראל, העלה רבי יהודה הנשיא לכתב את התורה שבעל פה לקובץ של שישה סדרי משנה. אחר כך התפתח התלמוד הבבלי הנודע גם בשם גמרא, המתפלפל בשישה סדרי המשנה והתרחב לקובץ מעמיק של 37 מסכתות.

אפשר לראות את התורה כמו מערכת אשראי: הכרטיס שאתה מקבל זה התורה שבכתב, אך את הקוד להשתמש בכרטיס זוכרים בעל פה. לכן היה חשש לפרסם את התורה שבעל פה, הצופנת בתוכה סודות של העם היהודי לעולם כולו.

היום מתחיל המחזור ה – 14 של לימוד הדף היומי של הש"ס בתלמוד הבבלי. לימוד מתמיד וקבוע יומיומי שלהשלימו אורך 7.5 שנים, מלמד על אופיו של אדם ובעיקר על עוצמה אדירה של הפרט הכלול בפרויקט יחודי של כלל העם היהודי.

אם יש מי מכם שמתחברים לרעיון הכרתי את הרב מוטי אפללו, שמנגיש לכל יהודי את היכולת להתחבר ללימוד היומי של הש"ס ישירות לנייד מסיימים דף אחד ב- 18 דקות.

וזה הסיפור: המיזם החדשני ללימוד הדף היומי

הרב מוטי אפללו בוגר ישיבות קדושות, המשיך לאחר נישואיו ללמוד בכולל. הכמיהה ללימוד תורה לא עזבה אותו, גם לאחר שנאלץ בצוק העיתים לצאת אל שוק העבודה. יחד עם זאת, קבע במסמרות עיתים לתורה מתוך מטרה להישאר בעולמה של תורה.

היום, שבע שנים לאחר מכן, הוא אומר בגאווה בלתי מוסתרת: "זכיתי לסיים את הש"ס. היה זה לפני כשבע וחצי שנים, בדיוק נערכו סיומי הש"ס של "הדף היומי", שניים מחבריי הטובים ערכו סיומי ש"ס והתמלאתי קנאה. למחרת כבר התחלתי את הדף הראשון במסכת ברכות. לאחר כשנתיים וחצי שכבר סיימתי כמה מסכתות טובות ונולדו לי עוד שניים מילדיי, היה לי יותר קשה להמשיך ללמוד באופן עצמאי. חבר טוב אמר לי: "מוטי, אם קשה לך ללמוד מול הדף ישנה אפשרות ללמוד בצורה מוקלטת". כך גיליתי את האתר של "הדף היומי" שם מצאתי שיעורים ע"י שורה של מגידי שיעורים. כמובן שבמשך ארבע השנים הבאות הוספתי עוד אנשים שיאזינו דרך האתר של "הדף היומי", אולם לצערי, בגלל שהיצר הרע עובד שעות נוספות, חלק מאלו שהצטרפו נטשו בהמשך הדרך".

ומה הפתרון לזה?

"אני לא איש חינוך, אבל חז"ל אמרו: 'אל תאמר לכשאפנה אשנה שמא לא תפנה'. באירוע סיום הש"ס שערכתי לפני מספר שבועות, השתתפו למעלה מ-600 איש. תחילה חשבתי לערוך אירוע מצומצם עם מעגל החברים הקרוב, אבל בעצת מורי ורבי, הוחלט לעשות ברוב עם. הזמנו אולם עם סעודה כיד המלך ותזמורת, ועד לרגע האחרון לא האמנתי שהאולם יתמלא. לשמחתי, הגיעו מעל 600 איש. רגע לפני שהתחלתי את הסיום, ביקשתי לומר כמה מילים. סיפרתי את סיפור חיי ואת הרצון שלי לסיים את הש"ס ואת העזרה של לימוד הדף בכל יום באופן מוקלט. ואז הצגתי בפני הנוכחים את הרעיון שעלה במוחי: פתחתי מיזם שנקרא 'מתחברים', הפועל באמצעות קבוצת ווטסאפ ייעודית, שבכל יום אשלח בקבוצה הקלטה של 18 דקות יחד עם צילום הדף של אותו יום. כל מי שמעוניין להצטרף שישלח את המילה 'צרף למתחברים' ואני מוסיף אותו".

ומה קרה מאז?

"באותו ערב הטלפון הסלולארי לא היה עליי, אבל למחרת בבוקר כשפתחתי את הטלפון ראיתי 1,500 הודעות עם המילים 'צרף למתחברים'. הייתי נרגש. חשבתי לתומי שאמלא קבוצה אחת ובה 250 איש ובזה 'גדול יהיה המעמד'. בדיעבד הבנתי כמה הדבר מצרך חשוב ורצוי בקרב הציבור החרדי שמחזיק מכשיר עם ווטסאפ. באותו הרגע פתחתי שש קבוצות, הכנסתי את כולם. מאותו הרגע כל יום הצטרפו כ-250 איש. נכון להיום אנחנו עומדים על 10,644 איש".

איך מתפעלים מאות קבוצות?

"אחרי שהבנתי כמה הדבר נחוץ וכמה אנשים מחוברים לרעיון הזה, החלטתי שאני מקדיש לכך את חיי. ישבתי עם כמה אנשי מקצוע וכך נולד הרעיון של שרי עשרות. כיום כל מי ששומע ואוהב משתף את החברים הקרובים. היעד כרגע הוא 100,000 איש! אני יודע שזה נשמע חסר סיכוי, אבל עם הסיעתא דשמיא שראיתי בשבועות האחרונים, אני אומר לך שהכל הגיוני".

 

מתחברים 1 מתחברים 2 מתחברים 3

בדוק גם

ספורט 1

שמואל ללקין הלך לעולמו בגיל 94

משפחת הספורט האולימפי בישראל והספורט כולו מרכינים ראש, עם היוודע הבוקר דבר מותו של שמואל …