מבזקים
דף הבית / חדשות / 150 אנשי תעשייה השתתפו בכנס תעשיינים במרחב דרום

150 אנשי תעשייה השתתפו בכנס תעשיינים במרחב דרום

המכללה האקדמית להנדסה SCE על שם סמי שמעון ורשות החדשנות השיקו את תכנית מכינת המו"פ של הרשות באזור הדרום

אהרון קלפה | י"ג בכסלו תש"פ | יום רביעי 11 בדצמבר 2019 | מערכת ישראל ניוז

 פרופ' יהודה חדד, נשיא SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, הכריז בכנס על החלטת המכללה להעניק מדי שנה פרס חדשנות בתעשייה 4.0 לחברה או מפעל, שיטמיעו תהליכי ייצור מתקדמים, ישלבו יותר רובוטיקה, אוטומציה, וייצור חכם ויפעלו לממש הלכה למעשה את המהפכה התעשייתית הרביעית למען עולם טוב יותר.

מכינת המו"פ של הרשות לחדשנות באזור הדרום יצאה לדרך בשיתוף עם המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, חברת הייעוץ BDO Operational Excellence, התאחדות התעשיינים מרחב דרום ואיגוד התעשייה הקיבוצית. המכינה היא כלי משלים לטובת תעשיית הייצור הישראלית, שנועד לסייע לחברות ומפעלים שמעולם לא התנסו במחקר ופיתוח ובהובלת תהליכי חדשנות. כמו-כן, התכנית מיועדת לחברות שפעילויות המו"פ שלהן זקוקות למיקוד ולהכוונה.

שיתוף הפעולה הושק בכנס שהתקיים היום (ד') במכללה אליו הגיעו למעלה מ-150 אנשי תעשייה מכ-85 חברות ומפעלים מאזור הדרום, רבים מהם חברים בהתאחדות התעשיינים מרחב דרום השותפה לתכנית.

פתח את הכנס פרופ' יהודה חדד, נשיא SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, שהכריז על החלטת המכללה להעניק מדי שנה פרס חדשנות בתעשייה 4.0 לחברה או מפעל שיטמיעו תהליכי ייצור מתקדמים, ישלבו יותר רובוטיקה, אוטומציה, וייצור חכם ויפעלו לממש הלכה למעשה את המהפכה התעשייתית הרביעית למען עולם טוב יותר.

עוד אמר פרופ' חדד כי המכללה מחנכת למצוינות וקידום ההשכלה בתחום ההנדסה והטכנולוגיה במטרה להכשיר את הדור הבא של אנשי התעשייה וההי טק בישראל. "כאשר אנו מדברים על הדור בא של המהנדסים הישראלים, חובה להישיר מבט אל עבר המהפכה המתרחשת לנגד עיננו – המהפכה התעשייתית הרביעית, מהפכת הדיגיטציה, הבינה המלאכותית, הרובוטיקה, חסכון באנרגיה ומשאבים, שמירה על הסביבה ועוד", אמר חדד והוסיף: "אנו שמחים על שיתוף הפעולה עם הרשות לחדשנות וסבורים כי על כל מפעל וחברה יצרנית לבחון תהליכי הייצור, לשלב יותר רובוטיקה, אוטומציה, וייצור חכם כל זאת במטרה להמשיך ולהיות תחרותיים ורלוונטיים בשווקים הגלובליים".

 מנכ"ל הרשות לחדשנות, אהרון אהרון, אמר בכנס: "קצב השינויים הולך וגדל. ב 2018 היו לנו 12.6 מיליארד דולר של אקזיטים ונפתחו 12 מרכזי מו"פ רב לאומיים זו היתה שנה מצויינת להייטק הישראלי וכמוה כך מסתמן תסתכם גם 2019 . מאידך קיים מחסור בכוח אדם בהיקף של 15 אלף משרות במו"פ וקיפאון בהעברת הידע מהאקדמיה לתעשייה בישראל. לכן יש לפעול להגדלת היצע ההון האנושי בהייטק ולעודד העברת ידע יישומי מהאקדמיה לתעשייה הישראלית".

אסתי גולדהמר, שותפה מנהלת בחברת הייעוץ BDO Operational Excellence שהרצאתה עסקה בנושא: "תעשיה 4.0 אבולוציה או רבולוציה?" אמרה כי כדי לעשות רבולוציה נדרש לא מעט כסף וקראטיביות. "ככל שנהיה יותר בעולמות הרובוטיקה והאוטומציה נזכה גם באיכות ייצור גבוהה, גם לחדשנות במוצרים ותתאפשר תגובה מהירה לרצונות ולציפיות של הלקוחות", אמרה גולדהמר.

ד"ר מלכה ניר, ראש זירת ייצור מתקדם ברשות החדשנות, אמרה כי החדשנות שבהייטק לא מחלחלת אל ענפי המשק האחרים. היא יצאה בקריאה אל מנהלי המפעלים והחברות ועודדה אותם לפנות לרשות החדשנות ולהגיש תוכניות והצעות לקידום המפעל מחד ולקבלת מענקי עידוד מהמדינה מאידך. "המטרה שלנו היא שהמפעלים יעלו על 'מעלית לחדשנות', מעלית שרק עולה ולא יורדת. חדשנות תוביל את המשק הישראלי למפעלים שעומדים בתחרות בארץ ובעולם, מפעלים משגשגים ורווחיים", ציינה ד"ר ניר.

ד"ר נטע קלע, ראש המרכז ליזמות ולחדשנות במכללת SCE דיברה על "אקדמיה כמנוף לחדשנות טכנולוגית בתעשייה", ואמרה: "בעידן בו התחרות בתעשייה הולכת וגדלה, חדשנות הינה מפתח להצלחת הישרדותן של חברות. במרכז היזמות והחדשנות של מכללת SCE מיישמים שיטת לימוד שמטרתה להכשיר את מהנדסי העתיד להוביל חדשנות בתעשייה, Industry-project oriented, בשיטה זו על ידי הצבת אתגרים המבוססים על אתגרי התעשייה כיום ובליווי חברי סגל ומתודולוגיה ייחודית הסטודנטים רוכשים כלים אשר מאפשרים התנסות מעשית".

מכינת המו"פ מכילה ארבע מסלולי תמיכה בהתאם לצורכי החברה, מסלול תמיכה בסיסי, מסלול לבחינת היתכנות טכנולוגית, מסלול לפיתוח פתרונות לכשלים בתהליך הייצור ומסלול לשיפור תהליך הייצור.

במסגרת הפרויקט כ- 30 חוקרים בכירים מהמכללה, ממגוון מחלקות ההנדסה שיש במכללה, ילוו יחד עם מומחי BDO Operational Excellence מפעלים וחברות הפועלים באזור הדרום. הליווי והתהליך יותאמו לכל חברה/מפעל לצרכיו. במסגרת הליווי יאותרו כיווני פתרון לבעיות טכנולוגיות מהותיות, יבוצעו בדיקות היתכנות טכנולוגית ובין השאר יוצעו פרויקטים לשיפור תהליכי הייצור.

SCE המכללה האקדמית להנדסה על שם סמי שמעון, הוקמה בשנת 1995 באישור המועצה להשכלה גבוהה, וכיום היא המכללה הגדולה בישראל ללימודי הנדסה. המכללה מפעילה שני קמפוסים, בבאר שבע ובאשדוד, ומעניקה תואר ראשון ושני ברוב מסלולי ההנדסה.

צילום: יח"צ
צילום: יח"צ

בדוק גם

דוד עבדן הנער שהוקף. צילום | צבי סרוסי ישראל ניוז

העיר לשוטר שאינו עוטה מסיכה והותקף: "ראיתי את המוות בעיניים"

הנער בן ה-17 שהותקף על ידי השוטר לאחר שהעיר לו על אי עטיית מסיכה כשהוא …