דף הבית / חדשות / הצלת חיים: קצין שב"ס תרם אונת כבד לילד בן 8 מירדן

הצלת חיים: קצין שב"ס תרם אונת כבד לילד בן 8 מירדן

גדלות ואצילות נפש של קצין שב"ס, כלאי חוסאם טריף: אחרי שנתקל בידיעה ברשת החברתית על חיפוש תורם בעל סוג דם ייחודי לתרומת אונת כבד, ענה בחיוב ותרם אונת כבד לילד בן 8 מירדן, אותו לא הכיר מעולם

אהרון קלפה | ו' באב תשע"ט | יום רביעי 7 באוגוסט 2019 | מערכת ישראל ניוז

חוסאם טריף, קצין שב"ס, אב לשלושה ילדים מכפר מג'אר, החליט באצילות נפש לתרום אונת כבד לילד מורסל אלבלאוס בן ה-8, בן העדה הדרוזית מירדן, ילד שאינו מכיר אותו ולא את בני משפחתו. ניתוח השתלת אונת הכבד באמצעות התרומה האלטרואיסטית בוצעה לאחרונה במרכז שניידר לרפואת ילדים.

הקצין נתקל במודעה ברשתות החברתיות המנסה לאתר תורם בעל סוג דם ייחודי לתרומת אונת כבד. הוא ענה בחיוב למודעה ומשנמצא מתאים זומן לבדיקות במרכז הרפואי ולוועדת התאמה שם פגש לראשונה בילד בן השמונה ומשפחתו מירדן ושמע על המצב הקריטי בו נמצא הילד. כשהוא רואה לנגד עיניו את בנו בן העשר קיבל את ההחלטה לעבור את ההליך הרפואי המורכב על מנת להציל את חיי הילד.

כלאי חוסאם טריף, התגייס לשירות בתי הסוהר בשנת 2008 כסוהר ביטחון בבית סוהר ״קציעות״, יצא לקורס קצינים במסגרתו סיים תואר ראשון בקרימינולוגיה בהצטיינות יתרה. עם תום הקורס שובץ כסגן מפקד משמרת ולאחר מכן כיהן בתפקיד מפקד משמרת בבתי סוהר במחוז הדרומי של שב״ס.

בשנה וחצי האחרונים כלאי חוסאם מפקד על קורסים במרכז ההדרכה הארצי לסוהרים של שירות בתי הסוהר. טרם החל בהליך התרומה, החל חוסאם לפקד על קורס מפקדים. "אני מתכוון להמשיך באותה נקודה בה עצרתי על פיקוד על הקורס ולהעניק את תעודות ההסכמה לסוהרים שלי בטקס הסיום" אמר הקצין.

חוסאם מספר כי כשסיפר לאשתו לראשונה על כוונתו לתרום אונת כבד היא שתקה. הייתה בהלם מהרעיון ולאחר מחשבה קצרה אמרה לו : "אתה ילד גדול, אתה מחליט לעצמך ואני תומכת בך בכל החלטה שלך". הילדים הצעירים של חוסאם לא הבינו את ההתרחשות אולם בנו הבכור התגאה באביו על החלטתו להציל חיים. להציל חיים של ילד אחר".

בפעם הראשונה שנפגשו חוסאם עם הילד לו תרם ובכל פגישה שלאחריה, המפגש היה גדוש בהתרגשות:
"לא ידעתי שמדובר בילד ממשפחה דרוזית, אבל ללא ספק הייתי תורם בלי קשר לעדה ולמוצא, העיקר שהתרומה תצא לפועל. יש למעשה שלי משמעויות רבות, רציתי להציל חיים. כל החניכים שלי בקורס מתרגשים ומתלהבים. אני מרגיש שנושא הערכים ודרך ארץ זה משהו שהכי טוב ללמד דרך דוגמא אישית. לעשות ולהראות".
נפגשנו לאחר הניתוח, המפגש היה מרגש מאוד. הילד ערני ובהכרה, מתאושש וחוזר לעצמו. התגובה של הסביבה ריגשה אותי מאוד, התמיכה מהמשפחה ומקרב העדה כולה, המפקדים שלי, העמיתים שלי לעבודה והחניכים שלי הגיבו בחום ואהבה. אני מקבל אהבה ועידוד מכל העולם באופן בלתי רגיל."

זו הפעם השניה בישראל בה מתבצעת תרומת אונת כבד בין שני אנשים שאינם קרובי משפחה ואינם מכירים זה.

ניתוח השתלת אונת כבד מתורם חי הוא ניתוח מורכב במיוחד, בדורש היערכות מיוחדת. בניתוח, מוכנסים בו זמנית לחדרי הניתוח התורם המבוגר ובילד שנזקק לתרומה. בתחילה נלקחת אונת כבד מן התורם המבוגר, ולאחר מכן היא מועברת לחדר הניתוח של הילד. הילד הנזקק לתרומה עובר הליך של השתלת כבד ומקבל את אונת הכבד שנתרמה עבורו.

צילום: דוברות שב״ס
צילום: דוברות שב״ס
צילום: דוברות שב״ס
צילום: דוברות שב״ס
חוסאם טריף יחד אשתו ג׳ומאנה וגונדר אשר וקנין, צילום: דוברות שב״ס
חוסאם טריף יחד אשתו ג׳ומאנה וגונדר אשר וקנין,
צילום: דוברות שב״ס
צילום: דוברות שב״ס
צילום: דוברות שב״ס

בדוק גם

צילום | יח"צ

שר החינוך פרץ: "אנו פועלים שמכללת קיי תצורף ל-SCE בבאר שבע"

כך הודיע בסיור שקיים שר החינוך רפי פרץ ב-SCE. המכללה לחינוך תהפוך לקמפוס השני של …