מבזקים
דף הבית / חדשות / נפתלי בנט: ״לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה״ל אלא הלוחמים והמפקדים״

נפתלי בנט: ״לא משפטנים הם המצפן המוסרי של צה״ל אלא הלוחמים והמפקדים״

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, השתתף כעת באירוע ״באור ובהצדעה״ שנערך בסימן עשור לעמותת 'אור למשפחות'

שמעון לוי | י"ז בכסלו תשע"ט | יום ראשון 25 בנובמבר 2018 | מערכת ישראל ניוז

בפתח דבריו אמר השר ״במקום שבו אתם עומדים קשה לאדם רגיל לעמוד. הכאב הוא עצום ובכל בוקר צריך כוחות בלתי נתפסים כדי לבחור מחדש בחיים. אור למשפחות עושה בדיוק את זה – נותן לכם עוד קצת אור אישי, אבל גם מאיר את כל החברה הישראלית״.

עוד הוסיף בנט: ״כחבר קבינט, להיות במקום כזה מזכיר לי פעם נוספת את יראת הקודש שצריכה לאחוז בכל מנהיג במדינת ישראל. חלק מילדיכם הם נופלי מבצע צוק איתן, אני הצבעתי בעד שילוחם לשדה הקרב כדי להגן על תושבי הדרום. חשוב שתדעו, נפילתם לא הייתה לשווא״.

השר התייחס לנושא המשפטיזציה בצה״ל ואמר: ״קראתי שכתבו שהפצ״ר הוא המצפן המוסרי של צה״ל, זה לא נכון.
המפקדים והלוחמים הם המצפן המוסרי. אנחנו זקוקים למשפטנים, וזה בסדר לסייע בקביעת כללים ובהגנה על הלוחמים. מדינת ישראל פועלת לאור המשפט הבינלאומי, כך צריך להיות. אבל מוסר צה״ל, מאז ומתמיד, ממלחמת העצמאות ועד ימינו אנו, נקבע על ידי מפקדי צה״ל בשטח, ולא על ידי משפטנים.

כך היה וכך יהיה. המוסר קובע בראש ובראשונה אחריות לשמור על חיי אזרחי מדינת ישראל ולוחמי צה״ל. איננו עם צמא דם, בכל ההיסטוריה היהודית אין לנו מורשת של רצון לקרב או למלחמה, ולעולם לא תהיה.
אני סומך על רמטכ״ל צה״ל הנוכחי, גדי איזנקוט, על הרמטכ״ל הנכנס, אביב כוכבי, ועל מפקדי צה״ל ליישם את טוהר הנשק. טוהר הנשק משמע לא להשתמש בנשק ללא צורך, אך גם לא להימנע משימוש בנשק כאשר יש בו צורך להגן על לוחמינו שלנו ועל אזרחי מדינת ישראל״.

בנט חתם את דבריו ואמר לקהל: ״אני חושב עליכם בכל ימות השנה. יש עולמות מקבילים, העולמות הרגילים, ויש את העולם שלכם. אתם לא רגילים, אתם ציבור קדוש. ציבור שלא בחר להיות במקום שבו אתם נמצאים אבל בחר לחנך את ילדיכם לציונות, לאהבת מדינת ישראל, לנתינה. ילדיכם חונכו לתת, ואם צריך גם לתת הכל. אני תקווה שלא ירחק היום ואויבינו יתאיישו מהמחשבה שיוכלו לסלקנו מהארץ הזו. זה לא תלוי רק בנו אלא גם בעוצמתנו. כדי שיבינו שמדינת ישראל כאן לנצח נצחים״.

 

צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ
צילום: גדעון מרקוביץ

בדוק גם

ויקיפדיה: Amos Meron

מכון ויצמן: חומרים קוטלי נגיפים ישמשו תרופות למחלות נגיפיות

חומרים קוטלי נגיפים שהתגלו בחיידקים עשויים לשמש תרופות חדשות למחלות נגיפיות. בימים אלה, נבחנת יכולתם …