מבזקים
דף הבית / חדשות / השר ארדן בועידת ישראל לחקלאות "נקים יחידה מיוחדת למלחמה בטרור החקלאי"

השר ארדן בועידת ישראל לחקלאות "נקים יחידה מיוחדת למלחמה בטרור החקלאי"

ננעלה ועידת ישראל לחקלאות ה-8: עמדות בכירי המשק לבעיות הבוערות בתחומי הקרקע, מים, ביטחון, ויוקר המחייה בסל המזון של כולנו

שלום שי גיחז | ט"ז בטבת תשע"ח | 3 בינואר 2018 | מערכת ישראל ניוז

מנהל רשות המים אמר: "עצרו את הנטיעות החדשות כי אין מים". השר ארדן הכריז: "נקים יחידה מיוחדת למלחמה בטרור החקלאי" ומנגד, 40 חקלאים צעירים שזכו באות החקלאי המבטיח, נתנו תקווה ואופטימיות

יואב גלאנט שר השיכון, גלעד ארדן השר לביטחון פנים, יריב לוין שר התיירות ואורי אריאל שר החקלאות, ראשי רשויות ומועצות, ח"כים, ראש לשכת המסחר בירושלים, בעלי תפקידים בכירים בממשלה, ראשי ארגונים חקלאיים וכמובן – חקלאים מכל רחבי הארץ, מילאו מפה לפה את אולמות מלון "קראון פלאז'ה בירושלים, שם נערכה ועידת ישראל לחקלאות ה-8. במשך שני ימי הוועידה נפגשו ודנו הנוכחים בסוגיות הבוערות ביותר בישראל של תחילת 2018.

מעל דוכן הוועידה הודיע ח"כ איתן ברושי כי ממשלת ישראל תקיים ב 28.1 ישיבת ממשלה מיוחדת על נושא החקלאות בישראל. הישיבה תתקיים על רקע נושאים ופניות שעלו בוועידת ישראל לחקלאות על ידי בכירי מקבלי ההחלטות. יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: "ישיבת הממשלה המיוחדת עולה בעקבות נושאים ודיונים שעלו בוועידה. המטרה היא לאתגר את הממשלה כדי שתאפשר חקלאות משגשגת בכל המובנים", אמר וילן.

יו״ר רשות המים, גיורא שחם אמר בוועידה: ״אם תכננתם לגדל זן חדש של עגבנייה או בשטח חדש אז אל תעשו את זה כי אין מים! עצרו את הנטיעות ואת השתילות החדשות כי אין מים!!! אנחנו צריכים לנצל את השנה הזאת ונתגבר את ההתפלה שתביא מים לתגבר לנחלים ולירדן. אני אקים מאגרי חירום מהגליל העליון ועד הערבה. הבעיות הן גדולות ומורכבות אבל אני הולך לחצוב מים״.
מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן ענה לו ואמר: ״רשות המים קיבלה את ההמלצה ההזויה של משרד האוצר ומי שנפגע מכך הם החקלאים״. ח״כ איתן ברושי הוסיף: ״זה חלק מכישלון הממשלה שלנו. אנחנו עומדים בפני משבר גדול״.

נושא הטרור החקלאי, שכבר הפך למכת מדינה, נדון בהרחבה בוועידה. הנזק ממנו נאמד במאות מיליונים בשנה. השר גלעד ארדן אמר בנושא זה: "נקים יחידת 433 של טרור חקלאי, עם מעבדות ד.נ.א, טכנולוגיות מודיעין ואמצעי פענוח . מג"ב והמשטרה יקימו פעילות משותפת למלחמה בטרור החקלאי. הטרור החקלאי הוא חלק מהאיומים הנוכחיים של העת הזו, שפונה להטיל אימה על העורף. הוא עושה את זה בטילים, וגם בהצתות מכוונות על רקע לאומי ובטרור חקלאי. מתוך מטרה לפנות לבטן הרכה שלנו".

יריב לוין הודיע בועידת ישראל לחקלאות הודיע כי למרות התרעומת והמחלוקות בעניין זה, הוא יקים שביל ישראל בשטחי יהודה ושומרון, וכן כי המשרד ישקיע עשרות מיליוני שקלים ב"קיבוצים חיים" שיראו את אורחות הקיבוץ לתיירי חוץ ופנים. השר אמר כי הוא מחפש קיבוצים ומושבים כאלה על מנת ליישם את התכנית. "בוא נודה על האמת. התיירות לישראל היא חלשה. אי אפשר להגיד לתיירים מסר של בואו לראות פעם אחת את הארץ לפני המוות. אנחנו חייבים לגוון את התיירות. לא ייתכן שלא יהיה כאן פארק מים ברמה אירופאית", אמר השר לוין.

מנכל משרד השיכון חגי רזניק, התייחס לנתונים על 100 אלף דונם אדמות חקלאיות שמופקעות לצרכי בנייה: "בעיניי העתיד הוא בעיקרו דווקא בהתחדשות העירונית. במרכז הארץ, יש נשיאה כלכלית של הפרויקט בגלל ערך הקרקע הגבוה והכדאיות. בפריפריה – המקדם הכלכלי לא מתאפשר כי ערך הקרקע נמוך או לא קיים ואנחנו מחפשים פתרון ואני מאמין שאנחנו קרובים. לצורך העניין למשל הכנסנו את היד לכיס לצורך הסכמי הגג בפריפריה".

אחד הרגעים האופטימיים והמרגשים בועידה היה הענקת אות "החקלאי המבטיח הצעיר" ל-40 צעירים חקלאים, ואות "המשק המוביל" ללא פחות מ-100 משקים חקלאיים. מי שעלה אל הבמה, לקבל את האות, חקלאים מכל רחבי המדינה, הפיח תקווה ואופק בקרב הנוכחים בועידה לגבי עתידה של החקלאות וחשיבותה.

"אות 40 הצעירים מתקיים מפני שגיל החקלאים הממוצע כיום הוא 64", אומר חיים אלוש, מנכ"ל "קבוצת משוב" מארגנת הועידה, "לכן, יש צורך דחוף של המדינה ושל כל מי שהחקלאות יקרה לליבו לעודד את הצעירים להצטרף למעגל החקלאות, גם כחקלאים או כמדריכים חקלאיים או כחוקרים. מדינת ישראל נמצאת באיום בטחוני מתמיד ולכן חובה עלינו לדאוג למזון באופן רציף לתושבים בתוך ישראל ולא להיות תלויים בייבוא תוצרת חקלאית. מתקני התפלה שהוקמו לפני מספר שנים הצילו את מדינת ישראל לאור העונה החמישית של בצורת קשה. לא יכולנו גם לייבא מים מתורכיה, שנראה אז הפתרון היעיל והזול".

 

 

בדוק גם

ששת

היום שהיה: המהלכים שקדמו למלחמת ששת הימים

מלחמת ששת הימים: באיזה מהלך נקטה מצרים לפני שהחלה להכניס כוחות גדולים לסיני ומדוע הם …