מבזקים
דף הבית / חדשות / הגדודים המעורבים בצה"ל יקבלו בסיס אימונים משלהם

הגדודים המעורבים בצה"ל יקבלו בסיס אימונים משלהם

הבסיס יאגד בתוכו את כל מערך ההכשרות כולו של הגדודים: טירונות, אימון מתקדם, קורסי מפקדים וקצינים. ההשקעה בהקמתו נאמדת בכ-58 מיליון שקלים.

בראשית החודש הבא, הגדודים המעורבים ייכנסו לבסיס האימונים החדש בדרום. במחנה 'סיירים' נשלמות ההכנות לקליטת הלוחמות והלוחמים שיתגייסו לגדודי מערך 'הגנת הגבולות' ובתחילת אוגוסט ייקלט מחזור הטירונים הראשון בבסיס החדש אשר הוקם בחודשים האחרונים בעלות של 58 מיליון שקלים.

הקמת הבסיס החדש באה על רקע הגידול במספר הגדודים בהם משרתים במקביל בנות ובנים, ועד כה את תקופת הטירונות והאימון המתקדם העבירו הלוחמות והלוחמים בבסיסי אימון של חטיבות אחרות – גבעתי, נח"ל וגולני – ואלו נדרשו להתאים את עצמם לתנאי השירות הייחודים באותם ארבעת הגדודים (לביא הבקעה, ברדלס, אריות הירדן וקרקל).

הבסיס המדובר אמור לאגד בתוכו את מערך ההכשרות כולו של הגדודים הללו: טירונות, אימון מתקדם, קורסי מפקדים וקצינים. בין היתר, ולמרות שמדובר בבסיס קיים, נדרשה הקמת תשתיות חדשות דוגמת מטווחים או חדרים להדרכה, ואלו נכללו בסכום הגבוה שניתן בעבור המהלך ובצה"ל מקווים כי המעבר לבסיס אימונים ייחודי יעשה את הכשרת הלוחמות והלוחמים טובה יותר.

המערך שהוקם בראשית השנה סובל עוד מחבלי לידה, ובהם גם בסיס האימונים שלא היה קיים עד עתה. לוחמות ולוחמי 'הגנת הגבולות' מוצבים בגבולות מדינת והמערך כולו כולל בתוכו מלבד הגדודים המעורבים גם את לוחמי ולוחמות האיסוף הקרבי, ורק לפני שבועיים יצאה לדרך פעילות הגדוד הרביעי, ״לביא הבקעה״, שיהיה אחראי על גבול ישראל וירדן באזור בקעת הירדן והעמקים.

לאחרונה קבע נציב קבילות החיילים, אלוף במיל' יצחק בריק כי חלק מבעיות הגדוד ומספר הקבילות הגדול שקיבל במהלך שנת 2016 קשור גם בעובדה כי הגדודים המעורבים לא זכו לבסיס אימון שלהם ונדרשו לבלות את זמן הטירונות והאימון המתקדם בבסיסים של חטיבות אחרות.

"חרף ייעוד גדודי 'חי"ר קל גבולות' והצבתם תחת סמכות אחת הם אינם עושים את הכשרתם הראשונית בבסיס אחוד, אשר בו משתלבות כל פלוגות ההכשרה של גדודי ה'חי"ר קל גבולות'. הכשרה זו מקשה על אחדות הפיקוד, מעצימה את השונּות בשלבי ההכשרה ומונעת פיתוח סגל פיקודי מתוך הפלוגות לרבות מערך תומכי לחימה המכוון לצורכי הגדודים המעורבים", כתב בריק בדו"ח השנתי שלו.

לדבריו, ההכשרה בבסיסי האימון החטיבתיים, ולא במסגרת אורגנית אחת, משפיעה ישירות גם על המוטיבציה של החיילות. "הן חשות שיכולותיהן נבחנות לעומת יכולותיהם וכישוריהם של החיילים בפלוגות החי"ר" כתב הנציב. "מימוש ההחלטה להקמת בסיס אימונים יחידתי לכל הגדודים – הכשרה אחודה לכל גדודי 'חי"ר קל גבולות' תיצור הפריה הדדית בשלבי ההכשרה ולימוד המקצוע 'לוחם או לוחמת חי"ר קל גבולות', לפי הצרכים המבצעיים, תוך שמירה על קשר רציף עם יחידות האם, היינו הגדודים והמפקדים בגזרות הפעילות השונות".

הקמת בסיס האימונים החדש יוכל בין היתר לאפשר לצה"ל להכשיר לוחמות ולוחמים בצורה נפרדת ובהתאם לסרגל המאמצים ותנאי השירות – שירותים ומקלחות למשל – או סוגיות רפואיות הייחודים בגדודים הללו ולא בהשוואה למה שקורה בחטיבות אחרות וגדודי חי"ר אחרים.

חיילים וחיילות בגדוד ברדלס צילום: EPA
חיילים וחיילות בגדוד ברדלס צילום: EPA

בדוק גם

נשיא המדינה ומלך הולנד. צילום | מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין: "זוהי התכנסות היסטורית עבור האנושות כולה"

בקבלת פנים וארוחת הערב היסטורית הגיעו הערב למעלה מ-40 מנהיגי העולם לבית נשיא המדינה, לכבוד …