מבזקים
דף הבית / סקירה מהעבר / מלחמת ווייטנאם: ארה"ב לא בחלה בשום אמצעי כנגד הווייטקונג

מלחמת ווייטנאם: ארה"ב לא בחלה בשום אמצעי כנגד הווייטקונג

המעורבות האמריקאית בווייטנאם החלה בתחילת שנות ה 60 כשווייטנאם חולקה ל- 2 מדינות האחת קומוניסטית בהשפעה סינית ורוסית ואילו השניה הדרומית בהשפעה של ארה"ב שניסתה למנוע את השתלטות הקומוניסטים.

עד שנת 1964 הייתה מעורבות זניחה של ארה"ב עם כ- 18 אלף חיילים רובם יועצים ולא ממש לוחמים. עם התגברות התקפות חיילי הצפון שמנו יחד עם חיילי הגרילה שלהם כ- 1.800.000 לוחמים, החלה ארה"ב בתקופת שלטונו של ג'ונסון לשגר חיילים רבים. הכח צמח בהדרגה עד ל 586.000 חיילים בשיא בשנת 1968.

כל אותה תקופה התנהלו קרבות קשים בן הצפון והווייטקונג, עם תמיכה סמויה של רוסיה וסין לבין הדרום, עם תמיכה מסיבית של ארה"ב וכוחות סימלים מתאילנד פיליפינים ודרום קוריאה. בלחימה הזו נפגעו מליוני אנשים. כ 1.5 חיילי הצפון ו-335 אלף חיליי הדרום וארה"ב, בקרב האזרחים הטבח היה גדול יותר ושם נהרגו עוד כ- 2 מליון מ- 2 הצדדים.

ארה"ב לא בחלה בשום אמצעי כנגד הווייטקונג כולל שימוש בנשק אסור והשמדת שדות ויערות של הצפון, כדי למנוע את מקומות המסתור לאנשי הגרילה, שלא היו עם מדים וגם לא ניתן היה להבדיל ביניהם לבין הדרומיים. חיילי הווייטקונג עשו שמות בחיילי ארה"ב כשתקפו באומץ רב כשהם מגיחים מעשרות המנהרות שחפרו ולשם הם חזרו לאחר שהיו פוגעים באמריקאים.

בשנת 1973 לאחר שארה"ב ספגה מכה אנושה בווייטנאם והחלו הפגנות ענק בארה"ב לסיום המלחמה החלה ארה"ב לנהל שיחות להסדר עם הצפון ובמסגרתו יוקפא המצב והלחימה תיפסק, כך אכן היה וארה"ב החלה לפנות את כל כוחותיה מווייטנאם כשהיא משאירה כוחות מאוד קטנים להגן על אינטרסים חיוניים לארה"ב.

ההסכם החזיק כשנתיים. יום אחד החלו כוחות צפון ווייטנאם במפתיע לפלוש לדרום כשאין כח רציני שיבלום אותם. תוך מספר ימים הפכה דרום ווייטנאם להיסטוריה כשנכבשה כולה על ידי הצפון והפכה למדינה קומוניסטית אחת.

ארה"ב איבדה בסה"כ בשנים 1964-1973 59 אלף חיילים ועוד 1.960מטוסים וגם 220 אלף פצועים. דרום ווייטנאם איבדה כ- 233 אלף חיילים.

על שאר האירועים והנסיגה המבוהלת של האמריקאים מהשגרירות בדרום בפרק נפרד.

הפינוי המבוהל מסייגון 30/4/1975

לאחר שצפון ווייטנאם פלשה במפתיע ובכח רב לדרום ווייטנאם החלו האמריקאים לפנות בבהלה את כל האמריקאים ומשתפי הפעולה האזרחיים והצבאיים.

במשך 3 ימים פונו כ- 41 אלף איש מגג השגרירות בסייגון ברכבת אווירית באמצעות 1400 גיחות מסוקים שהובילו את המפונים לאניות הצי ונושאות המטוסים ששהו באיזור וגם למדינות שכנות.

המסוק האחרון המריא מגג השגרירות מספר דקות בטרם חיילי הצפון נכנסו למתחם ואף הצליחו להפיל מסוק אמריקאי עמוס בנוסעים. רבים מהווייטנאמים הנאמנים לארה"ב פונו מהשגרירות ורבים עוד יותר נותרו מאחור לגורלם (המר) . אצרף תמונה הממחישה את הפינוי הבהול.

עד כאן

 

מאת: אלי ששון
מאת: אלי ששון

 

 

ב-30 במרס נכנסו כוחות הצפון לסייגון בירת הדרום
ב-30 במרס נכנסו כוחות הצפון לסייגון בירת הדרום
התנגדותה של דרום וייטנאם התמוטטה במהירות
התנגדותה של דרום וייטנאם התמוטטה במהירות
כוחות מארינס אמריקאים בווייטנאם
כוחות מארינס אמריקאים בווייטנאם
השימוש הראשון במסוקים בעת מלחמה היה במלחמת ווייטנאם
השימוש הראשון במסוקים בעת מלחמה היה במלחמת ווייטנאם
לחימה סיזיפית קשה מול הווייאטקונג
לחימה סיזיפית קשה מול הווייטקונג
מתוך אפוקליפסה עכשיו
גודל הזוועה. מתוך אפוקליפסה עכשיו

 

בדוק גם

ארץ המרדפים

סקירה מהעבר: האירועים שקרו בשנת 1970

כך נראתה שנת 1970, שנה ברוכת אירועים: מלחמת ההתשה בעיצומה עם הפצצות חיל אוויר במצרים, …