מבזקים
דף הבית / כללי / מחשבת הנפש (חלק טז)

מחשבת הנפש (חלק טז)

דברי מחשבה ועמקות מפי כבוד האדמו"ר רבי יאשיהו יוסף פינטו שליט"א שנכתבו בזמן המיצר מתוך הקונטרס העומד לצאת לאור מחשבת הנפש (חלק טז)

יותר מעשרים וחמש שנים אנו נותנים שיעורים, רואים אנשים מכל הסוגים, מכל הזרמים ומכל העדות. אחד הדברים אשר למדנו בשנים האלו, ככל שאדם מרגיש את עצמו יותר חשוב, כך הוא חושב שהצרה והבעיה שלו יותר קשה ויותר מסובכת.

הרבה אנשים חושבים שככל שהם מרגישים חשיבות, אין מציאות שבעייתם פתירה מהר ואינה שום צרה מסובכת, אלא ודאי הבעיה שלהם קשה וחמורה, כי הרי הם אנשים חשובים ומכובדים, ובודאי בעיה קטנה לא הייתה מגיעה לפתחם.

וכך מסופר על מלך גדול שיצא עם עוזריו ומשרתיו, והנה באמצע הדרך‏ עצר ואמר לעבדיו "אני חש יובש בגרוני", הנה המלך היה יכול להגיד בפשטות "אני צמא" אך הוא מלך גדול ו"צמא", זו מילה פשוטה וקטנה למלך גדול.

עבדיו רצו מהר לעיר, מה להביא למלך הגדול שמרגיש יובש בגרון. חשבו והתייעצו ביניהם, בסוף החליטו להביא שמן למלכם להסיר את היובש מהגרון. המלך שתה את השמן וכבר לא היה צמא, אך מהשמן בחילה גדולה וקושי גדול החל לו. חשבו היועצים מה לעשות למלכם שחש ברע עם בחילות קשות, החליטו להביא מיד את הרופא הגדול שהיה בכל המדינה.

הרצים יצאו דחופים בדבר המלך, להביא את הרופא לחקור ולדרוש על מצב המלך עם הבחילות הקשות. אחר שהרופא שמע, בדק וחקר, המליץ הרופא לשתות מעט חומץ ולאכול מלפפונים חמוצים.

מיד רצו הרצים בדבר המלך, להביא חומץ ומלפפונים חמוצים להקל בעד המלך את מצבו. וכך היה, החומץ והמלפפונים הקלו על הבחילות של המלך, אך החלו למלך כאבי בטן קשים. מיד הביאו תרופות אחרות, עד שגם כאבי הבטן עברו במעט, אך חזר למלך היובש בגרון.

עמד שם אדם שלא מאנשי המלך, התקרב למלך ואמר מלכי למה לסבול את כל הסבל הזה, גם לי זה קורה לפעמים ואני שותה קצת מים, ומונע את כל הטלטול וכל הסיבוך הארוך הזה שהמלך עובר, וכל עושי דבריו. קצת מים, היה נמנע השמן, הבחילות, החומץ, כאבי הבטן, התרופות ושוב יובש בגרון, תשתה קצת מים.

כעס המלך כעס גדול על האדם ואמר לו, אתה חושב שלמלך גדול ועצום כמוני זה מה שיפתור את היובש בגרון, קצת מים?

הנה זו הבעיה של העולם, כמה שאדם חושב עצמו חשוב יותר, כך הוא חושב שהבעיה קשה ומסובכת יותר.

ידע האדם שהבעיות לא באות על פי המעמד של האדם ועל פי עושרו וכספו, הרבה מהבעיות האדם יוצר אותן ממחשבות ריקות שיש לו בראש. ולכן העצה היעוצה לכל מי שגרונו יבש, יקרא תהילים בפשטות, יקרא משנה תורה (ספר דברים). המים האלו הם פותרים את כל הסיבוב הגדול למצוא פיתרון, הם מים קרים לנפש עייפה.

 

מאת: בן ציון עטיה
מאת: בן ציון עטיה

 

מחשבת הנפש חלק ז'
מחשבת הנפש חלק ז'

בדוק גם

צילום: רועי חדי

מאות הגיעו הלילה להילולת 70 הזקנים בעוורתא שבשומרון בליווי אבטחה כבדה

הכניסה למערת 70 הזקנים התקיימה בכדי לציין את יום פטירתם, אשר על פי השולחן ערוך …