מבזקים
דף הבית / חדשות / היועמ"ש: "אני נותן גיבוי מלא למשטרה לא רודפים אף אחד רודפים רק אחרי הצדק"

היועמ"ש: "אני נותן גיבוי מלא למשטרה לא רודפים אף אחד רודפים רק אחרי הצדק"

היועמ"ש השתתף בדיון בנושא מעמדם של שומרי סף ונושאי תפקידים בשרות המדינה ואמר: "אני נותן גיבוי מלא למשטרה. לא רודפים אף אחד, רודפים רק אחרי הצדק"

אהרון קלפה | כ"ה בכסלו תשע"ט | יום שני 3 בדצמבר 2018 | מערכת ישראל ניוז

יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ התייחסה בוועדה: "אני סייעתי בהגנה על שומרי הסף, שהותקפו בזמנו על ידי אולמרט וסביבתו. אני לא רואה את זה עכשיו. למה זו חלוקה בין ימין לשמאל? בנושאים כאלה לא אמורה להיות אופוזיציה וקואליציה".

היועץ המשפטי לממשלה אמר הבוקר בוועדה לביקורת המדינה כי הוא נותן גיבוי מלא למשטרה לאחר כל ההתקפות האחרונות. "מן הראוי לתת הגנה למשטרה. חוקרי המשטרה הם שומרי סף יסודיים מאוד, בטח בתיקים כאלה. אני מגבה באופן מלא את המשטרה, הן באופן אישי, והן כמוסד היועץ המשפטי לממשלה", אמר מנדלבליט.

הוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' קיימה היום את הדיון בנושא מינויים בשירות המדינה, בעקבות דו"ח המבקר אשר הצביע על ליקויים שנמצאו בהליכי המכרזים של נציבות שירות המדינה: פרק הזמן הארוך שנדרש להשלמת ההליך המכרזי, מינויים זמניים רבים ומשרות רבות שעוברות לוועדות איתור.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) פנתה אל היועמ"ש בתחילת הדיון ואמרה: "אני חייבת להתייחס להקשר שבו אתה נמצא כאן: מי שהייתה אמורה לשבת משמאלי היא המשנה ליועמ"ש דינה זילבר. היא הייתה צריכה להיות גם לפני שבועיים בנושא רישום בתעודת זהות לטרנסג'נדרים,  אבל היועמ"ש מנע ממנה להגיע כי זה היה בתקופת הבירור על החלטתה של שרת המשפטים שלא לאפשר לה להגיע לוועדות הכנסת. בסופו של הבירור קבע היועמ"ש שזילבר תופיע בוועדות הכנסת. בלי קשר לדבר הזה אנחנו ביקשנו את היועץ המשפטי לדיון בוועדה הזו, אותו ולא את דינה זילבר. אלא שאתה ביוזמתך הודעת  שאתה לא תגיע ומי שתגיע במקומך היא דינה זילבר. ואמש דיברנו בטלפון ואמרת שבסופו של דבר אתה תגיע ולא דינה זילבר, כיוון שמדובר בדיון רוחבי שראוי שעמדתך תשמע בו. ובכ"ז תהיתי מה בעניין ההשתתפות של דינה זילבר בוועדות הכנסת, ואתה אמרת שאין שום בעיה כיוון שהיא תופיע במקביל בוועדת הכלכלה בראשות איתן כבל בנושא החלב ומחיר המטרה. ואז שמענו את ההודעה התמוהה ששרת המשפטים מעוניינת להשמיע עמדתה בנושא מחיר החלב והיא מגיעה לוועדת הכלכלה במקום דינה זילבר. מה התרחש כאן? ומה פשר האנרגיות האדירות האלה ובלבד שדינה זילבר לא תופיע בוועדות הכנסת".

עוד אמרה יחימוביץ: "כשהייתי חברת קואליציה הגעתי לדיון בוועדת ביקורת המדינה כדי לסייע בהגנה על שומרי הסף, שהותקפו בזמנו על ידי אולמרט וסביבתו. אני לא רואה את זה עכשיו. למה זו חלוקה בין ימין לשמאל? בנושאים כאלה לא אמורה להיות אופוזיציה וקואליציה".

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, אמר בהתייחסות להיעדרות דינה זילבר ודרישת השרה שקד: "דינה זילבר מגיעה ומציגה את העמדה שלי. אין שום עילה להדיח את דינה זילבר. היא נמצאת בוועדה בגללי. אני שלחתי אותה. עמדתנו חייבת להישמע. אני איש מקצוע, איני פוליטיקאי ולא מתיימר וגם לא יהיה. יש לי תפקיד ניהולי לנהל את מוסד הייעוץ המשפטי לממשלה. וכשאני צריך לשלוח מישהו לכנסת, זה על דעתי. מבחינתי זילבר תמשיך להופיע בכנסת. סברתי בדבריה של זילבר בעבר שהם חרגו מהראוי והם לא היו צריכים להישמע. הערתי לה על כך.

יש מקום להביע גם דברים ערכיים ומוסרים אך יש דרך לומר את זה. ביקרתי את חוק הלאום שעושה נזק גדול אך השתדלתי לשמור על העמדה המקצועית. הדברים של זילבר בוועדת החינוך היא ביקורת נכונה ועל דעתי ומי שיש לו תלונה, שיבוא בתלונה אליי. הביקורת לא מגיעה לכדי מניעה משפטית ולכן הייתי מגן על החוק בבג"צ.

משכך, כשיש ביקורת שאינה משפטית, יש ליועצים לבקש אישור ממני וככה היה טרם הופיעה זילבר בוועדה ויש לה גיבוי מלא על כך. עדיין סבור שהדברים לא נעשו בצורה ראויה".

"לגבי ועדת גולדברג, טוב שיש את הוועדה וטוב שהיא תישאר. מותר לבקר כל גוף באשר הוא וזה לגיטימי. המעמד של הוועדה היא כמייעצת. מציע להיזהר גם אם לא מרוצים מפסיקה כזאת או אחרת. שמעתי את עמדת השר ואני שוקל כעת את הדברים. לשופט גולדברג זכויות רבות מאוד ואני מצר על כל מה שנשמע בימים האחרונים.  יש לשמור על כבודה של הוועדה, על כבוד השופט גולדברג שבראשה, ובעיקר בשים לב לפסיקת בג"צ לגבי מעמדה וחשיבותה".

"איך שלא יהיה", אמר מנדלבליט, "מינוי של המפכ"ל יוכרע בבית המשפט העליון"

מנדלבליט התייחס לחקירות ראש הממשלה ואמר: ""זה שיש חשדות, גם אותי זה מטריד. הרי אני באופן אישי החלטתי על כך שיש חשד לביצוע עבירה והורתי על פתיחה בחקירה. לפעמים גם יש בקשות שאני לא מאשר כי הן לא הגיוניות. בדברים שיש עניין ציבורי ולא התיישנו, אני מורה לפתוח בחקירה. חומר החקירה של תיק 4000 הגיע לראשונה אליי ביום חמישי וצריך ללמוד אותו ולקבל החלטה. הציפייה שלכם שתוך יום, נקבל החלטה? ככה אתם מצפים שתתנהל המערכת? כולם עובדים בשיא הלחץ ובשיא המרץ. אקבל החלטה כמה שיותר מהר. אני לא עובד עם סטופר. לא אחשוב כן בחירות או לא בחירות בנוגע לתיק. יש לי חובה מקצועית ולא פוליטית. שום דבר אחר לא רלוונטי".

"לגבי שר, יש פסיקה ברורה של בית המשפט העליון, לאחר שהוגש כתב אישום, השר חייב להתפטר. לגבי ראש ממשלה, זה שאלה משפטית לא פשוטה אם נגיע לכך. עתירות שיתקבלו בעניין בהחלט מבהירים את הדברים. ועתירות שנעשות הן טובות. איני קורא להגיש כאן עתירות בעניין, אבל בוודאי שזה יבהיר את העניין".

בנוגע לצוות הפרקליטים החדש, הוסיף מנדלבליט: "לא מדובר בצוות איפכא מסתברא כפי שנטען. הצוות הנוסף מונה לפני מספר חודשים והוא נועד לעזור לי להגיע להחלטה. זו מסורת של עשרות שנים בתיקים של אנשי ציבור. אני מוחה על ההכפשות וטענות המריחה שפורסמו בחלק מכלי התקשורת. ככה היה תמיד בתיקים של נבחרי ציבור שהתווספו יועצים משפטיים. ככה עשה מני מזוז ואחרים".

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, התייחס בדבריו בוועדה לוועדת גולדברג בה הוא חבר שפסלה מועמדותו של ניצב צ'יקו אדרי למפכ"ל המשטרה, "הייתי בכל הדיונים של ועדת גולדברג וגם כששהיתי בחו"ל, הייתי שותף לדיונים. רואה עצמי כנפגע מהביקורת על ועדת גולדברג. תקפו את גולדברג כי הוא נגד הממשלה ובאותה מידה תקפו אותי כי אני בעד הממשלה ועל כך שהייתי בפוליטיקה ולכן אני חשוד. אין לגיטימציה לא לכך ולא לכך באותה מידה. הוועדה יש לה תפקיד חשוב ולא רואה מקום לביטול הוועדה. יש כאן שאלה משפטית מה משקלה של הוועדה כשיש חלוקה שווה". בנוגע לסוגיית המינויים בישרות המדינה, אמר הרשקוביץ', "לא הכול זה פוליטיקה. אנחנו קולטים בשנה כ1300 עובדים חודשים. מתוכם יש לנו 220 מכרזים בכירים. ומתוך כל אלו, הבעיה שיש לנו מול פוליטיזציה היא בעיה קטנה".

 

צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי
צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי
צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי
צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי
צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי
צילום: דוברות הכנסת, איציק הררי

14

בדוק גם

נציב 3

תזמון מקרים מפתיע? או מלחמת סייבר גלויה בין ישראל לציר הרשע האיראני

שלושה אירועים התרחשו אתמול בכמה מוקדים במזרח התיכון. האם זהו רצף אקראי? או שיש הגיון כלשהו …