מבזקים
דף הבית / חדשות / שגרירת ישראל בירדן ועובדים נוספים נצורים בבנין השגרירות

שגרירת ישראל בירדן ועובדים נוספים נצורים בבנין השגרירות

30 עובדי שגרירות ישראל ממשיכים להתבצר בשגרירות בעמאן. ממשיכים להתבצר בה היום (ב') לאחר הדרמה הלילית.

הדרמה הלילית החלה אמש כאשר איש אבטחה של השגרירות הישראלית ירה למוות בשני ירדנים, לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג.

איש הביטחון הישראלי נפצע באורח קל, ירה בדוקר בן ה-17, ואילו בעל הבית של המאבטח, שהוא רופא במקצועו, נפגע מכדור תועה ומת מפצעיו.

בישראל אומרים כי מדובר בפיגוע לאומני וכי המחבל בא לרצוח. בגלל נסיבות האירוע, חובש העניק טיפול למאבטח, המתבצר עם יתר אנשי השגרירות.

נסיבות האירוע שהותר לפרסום עד כה הן כדלקמן :

מאבטח השגרירות ירה בשני תושבים מקומיים לאחר שאחד מהם דקר אותו במברג. חקירת התקרית מעלה כי המחבל דקר את המאבטח פעמיים – בגב ובחזה. "אין לנו ספק שהצעיר הירדני היה מחבל שבא לרצוח ישראלי", אמר גורם מדיני בכיר והפנה אצבע מאשימה לעבר הירדנים: "גם הם יודעים היטב שמדובר במחבל, אך הם מנצלים את משבר הר הבית".

על אף שסבל מפציעה, המאבטח הצליח להתעשת, שלף את אקדחו וירה כמה כדורים לעבר המחבל. הוא טופל בשגרירות על ידי אדם בעל הכשרה של חובש ולא נזקק לפינוי לבית חולים.

בשל הדרישה הירדנית לחקירת איש הביטחון נותרו במתחם השגרירות אנשי הצוות הדיפלומטי והמאבטחים, זאת לאחר שלא התאפשר לפנותם. ההערכה היא כי הירדנים מתעקשים על חקירתו של איש הביטחון בין היתר בשל הרגישות סביב הר הבית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה עם השגרירה בעמאן, עינת שלאין, ועם איש הביטחון של השגרירות שנדקר וירה.

אנשי משרד החוץ וגורמי ביטחון ישראלים פועלים בערוצים שונים מול הממשלה בירדן, והקבינט דן הלילה בתקרית החריגה ובמשבר הר הבית, והוא יתכנס שוב הערב  ב-20:30 לדון במשברים בירדן ובהר הבית ובמגעים ליישובם.

"מדובר בתקרית חמורה, אבל צריך לשים אותה בפרופורציות משום ששתי המדינות מעדיפות למנוע מהפרשה הזו מלהעכיר את היחסים בתקופה כל כך עדינה", אמר עודד ערן, שגריר ישראל בירדן לשעבר, בריאיונות שהעניק לתקשורת.

עוד הוסיף ואמר עודד ערן :

"לירדן יש בעיות אחרות – מיליון וחצי פליטים, דאעש בתחומי הממלכה, וזה יותר מדי רגיש ונפיץ. אסור לתת לפרשה הזו להעיב על היחסים".

לדבריו של ערן, ניתן לפתור את הפרשה בכמה דרכים: "אפשר למשל לתת דו"ח חקירה ששלטונות ישראל עשו מול המאבטח ולהעביר אותו לממשלת ירדן. אפשר גם לתת לירדנים לחקור את האיש בתוך מתחם השגרירות בנוכחות נציגי ישראלי ובכך לפתור את הבעיה. יש דרכים יצירתיות כדי לרדת מהסולם הלא רצוי הזה".

"לירדן אין עניין להגביה את הלהבות בצורה שהיא לא יכולה לשלוט עליהן, לכן צריך לתת לה אפשרות לרדת מהעץ הזה בדרכים יצירתיות ומתוך כוונה לא לפגוע במעמדו של המלך", טוען ערן. "צריך לתת לו אפשרות להיראות כמי ששולט בממלכתו, ויחד עם זאת לשמור על זכויות אותו מאבטח ועל הזכויות המדיניות שיש לישראל".

רם בן ברק, לשעבר המשנה לראש המוסד, קרא גם הוא להידברות בין הצדדים: "היחסים עם ירדן הם אסטרטגיים לישראל ולא צריך להחריף את המצב. בינתיים יש הידרדרות שלא נעצרת. זה התחיל ברצח המתועב בהר הבית ובסוגיית המגנומטרים, שאני לא בטוח שנכון היה לשים אותם בעת הזאת, וממשיך להתגלגל עם הרצח המזעזע בחלמיש ועכשיו באירוע בירדן. אני מקווה שזה הסוף, אבל לא בטוח שזה הסוף".

בישראל הבהירו הלילה כי על פי אמנת וינה המאבטח חסין מכל האשמה פלילית ומתביעות אזרחיות בירדן – ולא ייעצר או ייחקר. זו גם הסיבה, כאמור, שבגינה מסרבת ישראל לאפשר לרשויות בירדן לחקור את איש הביטחון. גורמים מדיניים טענו כי אלמלא תגובתו הנחושה והמהירה של המאבטח – האירוע היה עלול להיגמר אחרת.

אמנת וינה היא אמנה בינלאומית שנכנסה לתוקף בשנת 1964 ומסדירה יחסים דיפלומטיים בין מדינות ואת זכויותיה וחסינויותיה של המשלחת הדיפלומטית. האמנה קובעת כי שטח מושבה של המשלחת הדיפלומטית יהיה חסין וכי אין רשות לשליחי המדינה המקבלת להיכנס לשטח מושב המשלחת, אלא ברשות ראש המשלחת.

עוד קובעת האמנה כי המדינה המקבלת חייבת להגן על שטח המשלחת הדיפלומטית מכל ניסיון פלישה או נזק ולמנוע כל הפרעה לשלוות המשלחת או פגיעה בכבודה. שטח המשלחת הדיפלומטית, חפציה ורכושה וכן אמצעי התחבורה שלה יהיו חסינים מפני חיפוש או הוצאה לפועל.

כמו כן, שליחים דיפלומטיים חסינים מכל האשמה פלילית במדינה המקבלת וכן חסינים מתביעה אזרחית ומינהלית. לא ניתן לחייב שליח דיפלומטי להעיד במשפט או למסור ראיות.

גורם ביטחוני בכיר, שנסע לירדן בשליחות רה"מ כדי לטפל במשבר, שב ארצה לאחר שערך תחקיר בשגרירות. הוא עדכן את נתניהו בהתפתחויות. עדיין לא ברור אם שוחח עם גורמים מקבילים אליו בירדן. שגריר ישראל באו"ם דנון: "מאמין שנפתור את זה בקרוב".

7926507178368640360no
כוחות ביטחון ירדניים, אמש סמוך לזירת האירוע(צילום: EPA)
שגרירות ישראל בעמן
שגרירות ישראל בעמן
7926505293683640360no
כוחות ביטחון ירדניים, אמש סמוך לזירת האירוע (צילום: EPA)
79266430100092640360no
הדוקר בן ה-17, מוחמד זכרייא א-זוואודה

 

 

בדוק גם

11

צבא לבנון תגבר צבאית את כוחותיו בגבול לבנון ישראל

צבא לבנון הביא תגבורות צבאיות לאזור הסמוך לקו הכחול בשטחי מיס אל-ג'בל על גבול לבנון ישראל, …